Δεν μπορεί να επιβληθεί σε μια κοινωνία μεγαλύτερο κακό από τη μετατροπή του νόμου σε μέσο αρπαγής. Frederic Bastiat, 1801-1850, Γάλλος οικονομολόγος και κοινωνιολόγος

UCL(Προημιτελικοί-ρεβάνς 16/4)- IFFHS: Πρόσωπα, ρεκόρ, σερί και…κατορθώματα

17 Απριλίου, 2024

Από τον…3ο αποκλεισμό και την …πρώτη φορά της Μπαρτσελόνα στα…κατορθώματα των Ουσμάν Ντεμπελέ και Ραφίνια, και από την επιτυχία της Ντόρτμουντ στο αρνητικο σερί της Ατλέτικο Μαδρίτης, αυτά είναι τα πρόσωπα και τα στοιχεία που χαρακτήρισαν τους δύο πρώτους επαναληπτικούς προημιτελικούς του Champions League (16/4) όπως τα καταγράφει η Διεθνής Oμοσπονδία Ιστορίας και Στατιστικής του Ποδοσφαίρου (IFFHS):

* Η Μπαρτσελόνα υπέστη τον 3ο αποκλεισμό της στην Ευρώπη μετά από νίκη στον πρώτο αγώνα εκτός έδρας (3-2). Οι δύο προηγούμενες περιπτώσεις: εναντίον Κολωνίας το 1980 (ήττα 0-4 εντός έδρας μετά από νίκη 1-0 εκτός έδρας) και εναντίον της Μετς το 1984 (ήττα 1-4 εντός έδρας μετά από νίκη με 4-2 εκτός έδρας).
* Ο Ουσμάν Ντεμπελέ (Παρί Σεν Ζερμέν) έγινε ο 8ος παίκτης στην ιστορία του UCL που σκοράρει και στα δύο παιχνίδια μιας αναμέτρησης νοκ-άουτ εναντίον της πρώην ομάδας του. Οι προηγούμενοι παίκτες: Φερνάντο Μοριέντες (για Μονακό εναντίον Ρεάλ Μαδρίτης το 2004),
Καρίμ Μπενζεμά (για Ρεάλ Μαδρίτης εναντίον Λυών το 2011), Κριστιάνο Ρονάλντο (για Ρεάλ Μαδρίτης εναντίον Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ το 2013), Αλβάρο Μοράτα (για Γιουβέντους εναντίον Ρεάλ Μαδρίτης το 2015), Μοχάμεντ Σαλάχ (για Λίβερπουλ εναντίον Ρόμα το 2018), Λιρόι Σανέ (για Μάντσεστερ Σίτι εναντίονΣάλκε το 2019), Τσούπο Μοτίνγκ (για Μπάγερν εναντίον Παρί Σεν Ζερμέν το 2021).
* Ο Ρόναλντ Αραούχο έγινε ο 3ος παίκτης της Μπαρτσελόνα που αποβλήθηκε στο πρώτο ημίχρονο αγώνα του Champions League (από το 1992), μετά τον Πεπ Γκουαρντιόλα (έναντι Μπρόντμπι το 1998, φάση ομίλων) και τον Ζεράρ Πικέ (κόντρα στον Ολυμπιακό το 2017, φάση ομίλων).
* Μόνο ένας παίκτης της Μπαρτσελόνα αποβλήθηκε σε Κύπελλο Πρωταθλητριών /UCL (από το 1955) νωρίτερα από τώρα ο Αραούχο (29ο λεπτό). Ο Γκιγιέρμο Αμόρ το 1991 εναντίον της Σπάρτα Πράγας (17ο λεπτό).
* Ο Ραφίνια είναι ο 3ος παίκτης της Μπαρτσελόνα που σκοράρει 3+ γκολ σε δύο αναμετρήσεις Champions League νοκ άουτ, από τα προημιτελικά και μετά. Προηγήθηκαν ο Λιονέλ Μέσι (4 γκολ εναντίον της Άρσεναλ το 2010) και ο  Νεϊμάρ (δύο φορές, 3 γκολ τόσο με την Παρί Σεν Ζερμέν όσο και με την Μπάγερν το 2015).
*Για πρώτη φορά η Μπαρτσελόνα έχασε ένα παιχνίδι στο οποίο σκόραρε ο Ραφίνια. Σε 17 προηγούμενες τέτοιες περιπτώσεις, κέρδισαν 15 παιχνίδια και έφεραν ισοπαλίες 2.
* Η Μπορούσια Ντόρτμουντ έφτασε στα ημιτελικά του UCL για πρώτη φορά από το 2013.
* Η Μπορούσια Ντόρτμουντ είναι η δεύτερη ομάδα που σκοράρει δύο φορές 4 γκολ εναντίον της Ατλέτικο Μαδρίτης στην ιστορία του Κυπέλλου Πρωταθλητριών /UCL (4-0 το 2018 και 4-2 τώρα). Πρώτη τέτοια ομάδα ήταν η Μπάγερν (4-0 το 1974 και 4-0 το 2020).
* Η Ατλέτικο Μαδρίτης δέχθηκε γκολ σε κάθε ένα από τα τελευταία 11 παιχνίδια. Την τελευταία φορά που κράτησε ένα τόσο μεγάλο αρνητικό σερί ήταν το 2005.