Στη Γαλλία, αφήνουν ήσυχο αυτόν που άναψε τη φωτιά και κυνηγούν αυτόν που σήμανε συναγερμό. Nicolas Chamfort, 1740-1794, Γάλλος συγγραφέας

Αγκαλιά με τον τίτλο ο Ολυμπιακός

15 Απριλίου, 2024

Ο Ολυμπιακός «χτύπησε» αλύπητα τον Παναθηναϊκό στο σερβίς έχοντας 16-0 άσσους, νίκησε ξανά με 3-0 τον «αιώνιο» αντίπαλο του και είναι πλέον μια νίκη μακριά απ’ τον εφετινό τίτλο της Volley League. Οι Πειραιώτες έκαναν… περίπατο στα δύο πρώτα σετ με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Ιντάλγκο και Τζούριτς, απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που «υπέφερε» χωρίς βασικό πασαδόρο και παρότι βρήκαν μεγαλύτερη αντίσταση στο τρίτο σετ, «καθάρισαν» τη δεύτερη νίκη τους με 3-0, κάνοντας το μεγάλο βήμα για τον 19ο τίτλο τους.

Τα σετ: 25-17, 25-16, 26-24

Ο Ολυμπιακός βρήκε αντίδραση στην εκκίνηση του πρώτου σετ μετά τις πρώτες καλές άμυνες του Ρανγκέλ και άρχισε να «χτίζει» μικρές διαφορές, παίρνοντας πολλά κι απ’ το μπλοκ του με τον Γκουσταβάο. Το 18-14 έγινε με… συνοπτικές διαδικασίες 25-18 για τους «ερυθρόλευκους» οι οποίοι έφτασαν στο 1-0 μέσα απ’ την πολύ καλή άμυνά τους και την αποτελεσματικότητά τους στην επίθεση.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά, προηγήθηκε με 1-4 χάρις στις επιθέσεις του Κόβαρ, όμως ο Ολυμπιακός «επέστρεψε» γρήγορα μέσα απ’ τους άσσους τους Τζούριτς και του Στερν. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να παίζουν σε πολύ υψηλές «στροφές» σε άμυνα κι επίθεση, έφτασαν στο 12-7 με τον 9ο άσο τους στο ματς και πολύ γρήγορα ανέβασαν το σκορ στο 21-13, με σερί άσσους απέναντι στην πολύ νωχελική άμυνα του Παναθηναϊκού.

Στο τρίτο σετ οι «πράσινοι» αντέδρασαν μετά από την καλή εκκίνηση του Ολυμπιακού και το 11-9 (με 13-0 στους άσσους!) και με ένα σερί 0-4, πήραν προβάδισμα με 12-14. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού, παρά την κόκκινη κάρτα που αντίκρισε ο Ρανγκέλ για διάλογο με την εξέδρα στο 14-17, ανέβασαν τη διαφορά τους στο 16-20. Ο Ολυμπιακός εντούτοις «επέστρεψε» και πάλι χάρις στους νέους άσσους του Τζούριτς, ισοφάρισε σε 20-20 και πήρε και προβάδισμα 23-22 με σφάλμα στο φιλέ απ’ τον Πρωτοψάλτη.

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 24-24 μετά από ένα τρομερό «ράλι» και μεγάλες άμυνες απ’ τους παίκτες του Ολυμπιακού, όμως ένα πλασέ του Τζούριτς κι ο 16ος «ερυθρόλευκος» άσσος απ’ τον Ιντάλγκο χάρισαν στον Ολυμπιακό και το τρίτο σετ και το 2-0 στις νίκες, που τους φέρνει ένα βήμα μακριά απ’ τον τίτλο.

Ο τρίτος τελικός θα διεξαχθεί την Πέμπτη (18/4, 18:00) στο κλειστό του Μετς.