Θα πάρει πολύ καιρό και σίγουρα η Δύση θα παραμείνει ο κυρίαρχος πολισμός για μεγάλο διάστημα μέσα στον επόμενο αιώνα, αλλά η παρακμή ήδη βρίσκεται σε εξέλιξη - Σάμιουελ Χάντιγκτον

Πρώτο βήμα για την τετράδα ο Άλιμος, 10-6 τον Πανιώνιο

26 Απριλίου, 2024

Ο Πανιώνιος προέβαλε αντίσταση για ένα ημίχρονο, αλλά ο Αλιμος τελικά επέβαλε την ανωτερότητά του και επικράτησε 10-6, στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων για την προημιτελική φάση των πλέι-οφ της Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών. Οι “κυανέρυθρες”, με την Αμερικανίδα τερματοφύλακα Ασκιου σε πολύ καλή μέρα, κατάφεραν να ολοκληρώσουν το δεύτερο οκτάλεπτο ισόπαλες 3-3, όμως στη συνέχεια ο Αλιμος, με κορυφαία την Τίνα Κοντογιάννη που πέτυχε πέντε γκολ, πήρε ένα προβάδισμα ασφαλείας και πέτυχε την πρώτη από τις δύο νίκες που χρειάζεται, προκειμένου να προκριθεί στα ημιτελικά, όπου περιμένει η Βουλιαγμένη.

Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς θα γίνει την Κυριακή (28/4, 19:00), στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης.

Με άγχος και ανατροπή η ΑΕΚ, 8-7 τον Ηλυσιακό

Ο Ηλυσιακός ολοκλήρωσε χωρίς βαθμό την κανονική περίοδο της Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών, αλλά λίγο έλειψε να κάνει τη μεγάλη έκπληξη στην πρεμιέρα των πλέι-άουτ. Οι νεοφώτιστες προηγήθηκαν 7-5 της ΑΕΚ στο τρίτο οκτάλεπτο του αποψινού αγώνα, που έγινε στο κολυμβητήριο της Γλυφάδας, αλλά η Ενωση αντέδρασε και με σερί 3-0 έφτασε στο αγχωτικό 8-7 και βρίσκεται μία νίκη μακριά από την εξασφάλιση της παραμονής της στη μεγάλη κατηγορία. Η Αλεξάνδρα Καλαϊτζή ήταν αυτή που λύτρωσε τον “Δικέφαλο”, πετυχαίνοντας το νικητήριο γκολ 3΄19΄΄ πριν τη λήξη, ενώ ο Ηλυσιακός πλήρωση την “αφλογιστία” του στα τελευταία 11,5 λεπτά του αγώνα.

Το δεύτερο ραντεβού των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένο για την Κυριακή (18/4, 20:30), στο Ιλίσιο κολυμβητήριο.

Δια… περιπάτου ο Εθνικός, 19-7 τη Γλυφάδα

Ο Εθνικός επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και έκανε με εμφατικό τρόπο το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά της Α1 υδατοσφαίρισης των γυναικών. Στην πρεμιέρα της προημιτελικής φάσης των πλέι-οφ, η πειραϊκή ομάδα επιβλήθηκε 19-7 της Γλυφάδας στο κολυμβητήριο “Πέτρος Καπαγέρωφ” και πλέον χρειάζεται ακόμη μία νίκη για να “τσεκάρει” το εισιτήριο για την τετράδα, όπου περιμένει ο Ολυμπιακός. Ο ΑΝΟΓ θα προσπαθήσει να εμφανιστεί πιο ανταγωνιστικός στην έδρα του, την Κυριακή (28/4), αλλά η διαφορά δυναμικότητας και εμπειρίας των δύο ομάδων είναι σημαντική.