Ο ανώτερος άνθρωπος σκέφτεται μόνο τη δικαιοσύνη. Ο κατώτερος άνθρωπος σκέφτεται μόνο τα συμφέροντά του. Κομφούκιος, 551-479 π.X., Κινέζος φιλόσοφος

Τρίτη σερί νίκη για το Μαρούσι

22 Απριλίου, 2024

Την τρίτη διαδοχική νίκη του στα πλέι άουτ της Α1 Ανδρών/Basket League, πανηγύρισε στην έδρα του Λαυρίου το Μαρούσι. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα επικράτησε με 90-76 της αντίστοιχης του Κώστα Μέξα, για την 4η αγωνιστική της Β’ φάσης, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 10-16 και υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στην 17η ήττα τους (ρεκόρ 9-17).

Μεγάλη εμφάνιση από τον Άχμεντ Χιλ με 36 πόντους, ενώ 13 πρόσθεσε ο Ρόμπερτ Γούνταρντ. Από το Λαύριο ξεχώρισε ο Καλίντ Μουρ με νταμπλ νταμπλ σε πόντους (22) και ριμπάουντ (10).

Τα δεκάλεπτα: 14-27, 30-45, 53-64, 76-90.

Με τον Χιλ να μπαίνει… ορεξάτος στο παρκέ και το Μαρούσι να εκτελεί από τα 6,75 (5/7 τρίποντα), οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο αιφνιδίασαν το Λαύριο, αλλά στο 7΄ ξέφυγαν με νταμπλ σκορ (11-22), κλείνοντας χωρίς άγχος το δεκάλεπτο στο +13 (14-27).

Με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να ψάχνουν την αμυντική… ταυτότητά τους, οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο δεν κατέβασαν ταχύτητα, αλλά στο 15΄ έγραψαν το 22-34 και πήραν τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +15 (30-45).

Το Λαύριο προσπάθησε να αντιδράσει στην τρίτη περίοδο, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να ρίξει τη διαφορά στο -11 (37-48 στο 24΄), καθώς με τον Κόζι να αφυπνίζεται επιθετικά, το Μαρούσι πάτησε και πάλι γκάζι και χωρίς να απειληθεί έκλεισε το δεκάλεπτο στο +11 (53-64).

Στον… επίλογο του αγώνα και με τον Χιλ να παραμένει «ζεστός», οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν σε πλεονεκτική θέση κι έκοψαν με άνεση το νήμα του τερματισμού στο +14 (76-90).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Κατραχούρας, Τσώνος
Οι συνθέσεις:
ΛΑΥΡΙΟ (Κώστας Μέξας): Φλάτεν 7 (1), Μουρ 22, Μουράτος 5 (1), Γκρόμοβς, Θόρντον 13 (3), Καστανέδα 15, Ζάρας 6 (2), Χόρτσλερ 8, Δεϊμέζης.
ΜΑΡΟΥΣΙ (Νίκος Βετούλας): Χιλ 36 (8), Μπόγρης 2, Νικολαΐδης 9 (2), Γούνταρντ 13 (1), Γιαννοπουλος 1, Κοζι 4, Στασινός 3 (1), Τζούστον 4, Μπρίσκοου 9, Φιλιππάκος 2, Ιορδάνου 7 (1).