Το να είσαι ανεπηρέαστος από την κοινή γνώμη είναι η πρώτη και βασική προϋπόθεση για να επιτύχεις οτιδήποτε μεγάλο. - Friedrich Hegel, 1770-1831, Γερμανός φιλόσοφος

Στον τελικό του European Cup ο Ολυμπιακός

27 Απριλίου, 2024

Τη μεγαλύτερη επιτυχία της ιστορία του πανηγύρισε το τμήμα χάντμπολ του Ολυμπιακού, εξασφαλίζοντας την πρόκριση για τον τελικό του European Cup ανδρών.

Οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν στο κλειστό της Ηλιούπολης 39-32 της Φερεντσβάρος, στον αγώνα ρεβάνς της ημιτελικής φάσης, και πέρασαν πανηγυρικά και αήττητοι στον τελικό, αφού στη Βουδαπέστη είχαν αποσπάσει ισοπαλία 28-28. Ο Ολυμπιακός/Ομιλος Ξυνή γίνεται η τέταρτη ελληνική ομάδα χάντμπολ που προκρίνεται σε ευρωπαϊκό τελικό, μετά τον Φίλιππο Βέροιας, τον Διομήδη Αργους και την ΑΕΚ (δύο φορές).

Οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης μετά το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν 14-10 στο 18ο λεπτό και 21-18 στο ημίχρονο, με την τριάδα Σλίσκοβιτς, Κάβτσιτς, Σάββα να σκοράρει «κατά ριπάς». Η Φερεντσβάρος έμεινε κοντά στο σκορ ως το 35΄ (23-21), οπότε ένα σερί 3-0 του Ολυμπιακού έγειρε οριστικά την… πλάστιγγα. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο +7 (31-24) και, παρότι οι Μαγυάροι έκαναν μία απέλπιδα προσπάθεια (33-29 δέκα λεπτά πριν τη λήξη), ο θρίαμβος δεν τέθηκε ποτέ σε αμφισβήτηση.

Ο αντίπαλος του Ολυμπιακού στον τελικό θα γίνει γνωστός αύριο (28/4), οπότε διεξάγεται στη Ρουμανία η ρεβάνς μεταξύ της Μινάουρ Μπάια Μάρε και της Βαλούρ Ρέικιαβικ, με την ισλανδική ομάδα να διατηρεί σημαντικό προβάδισμα, χάρη στη νίκη της με 36-28 στο πρώτο παιχνίδι.

Διαιτητές: Τσερνάβσκις-Μπογκντάνοβς (Λετονία)

Οι συνθέσεις:
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπάμπιτς): Τζηράς 1, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 5, Βίντα 2, Τζίμπουλας 1, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 1, Σλίσκοβιτς 8, Δομπρής 2, Σμόκοτ, Πασσιάς 2, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς 6, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 10
ΦΕΡΕΝΤΒΑΡΟΣ (Παστόρ): Μπόγκναρ 5, Φούζι 5, Νάγκι 8, Ιμρε 2, Μπάλογκ 2, Πόρνταν, Ντεμπρετσένι 2, Μπόρμπελι, Γκιόρι, Μίκιτα 6, Φούλοπ, Σέπεσι, Μπουιντόσο, Κόβασιτς 2