Οι υψηλές θέσεις είναι όπως οι πυραμίδες. Δύο ειδών ζώα μπορούν να ανέβουν στην κορυφή, ερπετά και αετοί.~Αλβέρτος Αϊνστάιν | (Φυσικός ) | 1879-1955

Πιο κοντά στην 6η θέση και στο «εισιτήριο» για το Conference League η Άιντραχτ

19 Απριλίου, 2024

Έπειτα από 4 σερί αγωνιστικές χωρίς νίκη (2 ισοπαλίες και 2 ήττες), η Άιντραχτ Φρανκφούρτης επέστρεψε στις νίκες στο… κατάλληλο ματς: Στο «ντέρμπι της 6ης θέσης» με την Άουγκσμπουργκ την οποία νίκησε με 3-1 στο «Deutsche Bank Park» στο ενακτήριο παιχνίδι της 30ής αγωνιστικής της Bundesliga κι απέκτησε σοβαρό προβάδισμα για το «εισιτήριο» που οδηγεί στο επόμενο Europa Conference League.

Η νίκη για την ομάδα του Ντίνο Τοπμέλερ ήρθε μάλιστα με ανατροπή. Η Άουγκσμπουργκ μπήκε καλύτερα στο ματς, πήρε «κεφάλι» το σκορ με τον Βάργκας στο 13′ (από ασίστ του Ντεμίροβιτς), όμως στο δεύτερο 45λεπτο η Άιντραχτ ήταν «φωτιά». Μέσα σε επτά λεπτά (55′ Χαϊμπί, 61′ Εκιτικέ) οι γηπεδούχοι «γύρισαν» το σκορ και στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμόρφωσαν το τελικό 3-1, φτάνοντας σε μία δίκαιη νίκη που τους φέρνει ακόμη πιο κοντά στην Ευρώπη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 30ής αγωνιστικής στην Bundesliga και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Άουγκσμπουργκ    3-1
(55΄ Χαϊμπί, 61΄ Εκιτικέμ 90΄+6΄ Μαρμούς – 13΄ Βάργκας)