Πόλεμος είναι όταν αλληλοσκοτώνονται άνθρωποι που δεν γνωρίζονται μεταξύ τους, επειδή κάποιοι άλλοι, που γνωρίζονται καλά μεταξύ τους, δεν κατάφεραν να συνεννοηθούν. - Paul Valery

Η Γιουβέντους «έσωσε» στο φινάλε το βαθμό στη Σαρδηνία

19 Απριλίου, 2024

Η Γιουβέντους βρέθηκε στα… σχοινιά απ’ την Κάλιαρι στο πρώτο ημίχρονο του μεταξύ τους αγώνα στο «Unipol Domus» για την 33η αγωνιστική της Serie A, καθώς είδε την ομάδα της Σαρδηνίας να προηγείται με δύο γκολ (εύστοχα πέναλτι από τους Γκαετάνο και Μινά), όμως στο δεύτερο 45λεπτο κατάφερε να επαναφέρει το ματς σε ισορροπία, «σώζοντας» τον βαθμό στο τέλος του αγώνα.

Η Κάλιαρι του Κλαούντιο Ρανιέρι (με τον Παντελή Χατζηδιάκο να ξεκινάει βασικός και να περνάει εκτός γηπέδου στο 87′ δίνοντας τη θέση του στον Βιτέσκα) κυριάρχησε στο πρώτο μέρος και πήρε «κεφάλι» στο σκορ με τις εκτελέσεις των Γκαετάνο και Γέρι Μινά απ’ την άσπρη βούλα.

Η «Γιούβε» πίεσε στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να αλλάξει τα δεδομένα στον αγώνα. Στο 62′ ο Βλάχοβιτς με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ μείωσε σε 2-1, ενώ το τελικό 2-2 διαμορφώθηκε στο 87′ από αυτογκόλ του Ντοσένα σε γύρισμα του Κιέζα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 33ης αγωνιστικής στη Serie A και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Τζένοα-Λάτσιο             0-1