Η φύση ευχαριστιέται με την απλότητα και δεν αγαπάει τη μεγαλοπρέπεια των περιττών αιτιών. Isaac Newton, 1642-1727, Άγγλος επιστήμονας

Γκολ ο Δουβίκας στη νίκη-ανάσα για τη Θέλτα

20 Απριλίου, 2024

Η Θέλτα δεν είχε άλλα περιθώρια και κατάφερε να πάρει σήμερα την κρίσιμη νίκη στο εντός έδρας ματς κόντρα στη Λας Πάλμας με 4-1, στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της La Liga. Η ομάδα του Βίγκο με τους τρεις αυτούς βαθμούς κατάφερε ν’ απομακρυνθεί από τη ζώνη του υποβιβασμού και ενίσχυσε τις ελπίδες της για παραμονή στην κατηγορία.

Ο Τάσος Δουβίκας αντικατέστησε τον Στραντ Λάρσεν στο 67ο λεπτό και τέσσερα λεπτά αργότερα πέτυχε το τρίτο γκολ της ομάδας του, σφραγίζοντας τη σπουδαία νίκη. Ο αρχηγός της Θέλτα, Ιάγο Ασπας, ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα, έχοντας στο ενεργητικό του δύο γκολ και δίνοντας ασίστ στα άλλα δύο τέρματα!

Να σημειωθεί πως το σημερινό είναι το πέμπτο γκολ του Δουβίκα σε 26 συμμετοχές στο πρωτάθλημα, ενώ έχει άλλα έξι τέρματα και δύο ασίστ σε πέντε ματς στο κύπελλο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 32ης αγωνιστικής, αλλά και η βαθμολογία της La Liga έχουν ως εξής:

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Γρανάδα    1-1
(24΄ Χουρουθέτα – 6΄ αυτ. Ινιάκι Γουίλιαμς)
Θέλτα-Λας Πάλμας            4-1
(37′, 76′ Ασπας, 39′ Σβέντμπεργκ, 71′ Δουβίκας-11′ Χέρτζογκ)