Οι Αμερικανοί γίνονται όλο και πιο δυνατοί. Είκοσι χρόνια πριν, χρειάζονταν δυο άνθρωποι για να κουβαλήσουν ψώνια αξίας είκοσι δολαρίων. Σήμερα, και ένα παιδί πέντε χρονών μπορεί να το κάνει. Henry Youngman, 1906-1998, Αμερικανός κωμικός

Αγχώθηκε, αλλά νίκησε η Μονακό

29 Μαρτίου, 2024

Η Μονακό σοβαρεύτηκε στον… επίλογο του αγώνα με την Βιλερμπάν στην «Ldlc Arena» και με ρεκόρ 21-11 «αναρριχήθηκε» προσωρινά στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, που δίνει το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ της Euroleague. Οι Μονεγάσκοι επικράτησαν με 87-77 της γαλλικής ομάδας, για την 32η αγωνιστική, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στην 25η ήττα τους.

Η ομαδα του Σάσα Ομπράντοβιτς υποτίμησε στα πρώτα 30 λεπτά τους Γάλλους, οι οποίοι μπήκαν στην τελευταία περίοδο στο +5 (61-56) και έδειχναν ικανοί για μία χωρίς αντίκρισμα έκπληξη. Ωστόσο, στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Μονεγάσκοι σοβαρεύτηκαν και με το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 31-16 έκοψαν πρώτοι το νήμα του τερματισμού, «σβήνοντας» κάθε υποψία αμφισβήτησης από τους γηπεδούχους.

Κορυφαίος των νικητών ο Έλι Οκόμπο με 16 πόντους, ενώ από τους Γάλλους πάλεψε ο Τιμοτέ Λουαού-Καμπαρό με 23 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 12-23, 40-44, 61-56, 77-87