Η διαφορά ανάμεσα στο θάνατο και στους φόρους είναι ότι ο θάνατος δεν γίνεται χειρότερος κάθε φορά που συνεδριάζει το Κογκρέσο. Will Rogers, 1879-1935, Αμερικανός ηθοποιός

Το πρώτο νέο…βήμα 42 ημέρες μετά το θρίαμβο του Ολυμπιακού, στο Σαράγεβο το ελληνικό ενδιαφέρον

10 Ιουλίου, 2024

 Σαράντα δύο (42) ημέρες  μετά τον ιστορικό  θρίαμβο του  Ολυμπιακού στη Νέα Φιλαδέλφεια, την κατάκτηση του Europa Conference League (1-0 τη Φιορεντίνα στην παράταση), η τέταρτη διοργάνωση του Conference League, και η πρώτη από τότε που άλλαξε το όνομά της, θα ξεκινήσει αύριο (10/7) τη διαδρομή της με τους δύο πρώτους από τους συνολικά 25 αγώνες της πρώτης προκριματικής φάσης, και τους υπόλοιπους 23 να γίνονται μία ημέρα αργότερα (11/7).

  Μία διαδρομή  που θα διαρκέσει μέχρι τον τελικό στις 28 Μαΐου 2025 στο στάδιο «Wrocław» στην Πολωνία, «εγκαινιάζοντας»-όπως το Champions League και το  Europa League- τη νέα μορφή, που περιλαμβάνει, μετά τις προκριματικές φάσεις έναν όμιλο 36 ομάδων.
 Το ελληνικό ενδιαφέρον στρέφεται αύριο (10/7) στο Σαράγεβο(Stadion Grbavica), στην αναμέτρηση της Βελέζ Μόσταρ (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) με την Ίντερ Κλαμπ ντ’ Εσκάλντες (Ανδόρα), τη νικήτρια της οποίας θα αντιμετωπίσει (24/7 εντός και  1/8 εκτός) η ΑΕΚ στον β΄ προκριματικό γύρο του Conference League.
 Τα ζευγάρια του α΄ προκριματικού γύρου του Conference League:

 Τετάρτη 10 Ιουλίου
Βελέζ Μόσταρ (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) – Ίντερ Κλαμπ ντ’ Εσκάλντες (Ανδόρα)
Άουντα (Λετονία) – B36 Τόρσαβν (Νησιά Φαρόε)

 Πέμπτη 11 Ιουλίου
Σιαουλιάι (Λιθουανία) – Λεβάντια Ταλίν (Εσθονία)
Μαλισέβα (Κόσοβο) – Μπούντουτσνοστ (Μαυροβούνιο)
Ακτόμπε (Καζακστάν) – FK Σαράγεβο (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)
FK Λιεπάγια (Λετονία)-Βίκινγκουρ (Νησιά Φαρόε)
Μαγκπάιζ (Γιβραλτάρ) – Ντέρι Σίτι (Ιρλανδία)
Μπράβο (Σλοβενία) – Κόνας Κουέι Νόμαντς (Ουαλία)
Νοά (Αρμενία) – Σκεντίγια (Βόρεια Μακεδονία)
Ουράρτου (Αρμενία)-Ταλίνα Κάλεβ (Εσθονία)
Ατλέτικ Κλαμπ Εσκάλντες (Ανδόρα) – Ντιντελένγκ (Λουξεμβούργο)
Φλοριάνα (Μάλτα) – Τρε Πένε (Σαν Μαρίνο)
Τορπέντο Κουταΐσι (Γεωργία) – KF Τίρανα (Αλβανία)
Ούνα Στράσεν (Λουξεμβούργο) – Κουόπιο (Φινλανδία)
Βάασα (Φινλανδία) – Ζαλγκίρις (Λιθουανία)
Σέρναρφον Τάουν (Ουαλία) – Κρουσέιντερς (Βόρεια Ιρλανδία)
FC Τορπέντο (Λευκορωσία) – Μιλσάμι Ορχέι (Μολδαβία)
Μπάλα Τάουν (Ουαλία) – Πάιντε Λιναμέεσκοντ (Εσθονία)
Παρτιζάνι (Αλβανία)-Μάρσαξλοκ (Μάλτα) 
Τίκβες (Βόρεια Μακεδονία) – Μπρέινταμπλικ (Ισλανδία)
Λα Φιορίτα (Σαν Μαρίνο)-Ίσλοτς Μινσκ Ρέτζιον (Λευκορωσία)
Σέλμπουρν (Ιρλανδία) – Σεντ Τζόσεφς (Γιβραλτάρ)
Μόρναρ (Μαυροβούνιο) – Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία)
Βάλουρ (Ισλανδία) – Βλάζνια (Αλβανία)
Στιάρναν (Ισλανδία) – Λίνφιλντ (Βόρεια Ιρλανδία)

*Οι ρεβάνς θα γίνουν 17 και 18 Ιουλίου