Θα πάρει πολύ καιρό και σίγουρα η Δύση θα παραμείνει ο κυρίαρχος πολισμός για μεγάλο διάστημα μέσα στον επόμενο αιώνα, αλλά η παρακμή ήδη βρίσκεται σε εξέλιξη - Σάμιουελ Χάντιγκτον

ΘΕΜΑ: Λάζλο Μπόλονι ο 71ος

19 Οκτωβρίου, 2020

Ο Λάζλο Μπόλονι ανέλαβε και με τη… βούλα από το μεσημέρι της Δευτέρας (19/10) τα ηνία του Παναθηναϊκού, υπογράφοντας συμβόλαιο έως το καλοκαίρι του 2022. Και πλέον έχει μπροστά του, πάρα πολύ δουλειά, προκειμένου να μπορέσει να βάλει σε μία (αγωνιστική) σειρά τους «πράσινους» που μετρούν μόλις δύο βαθμούς στα πρώτα τέσσερα παιχνίδια τους στην εφετινή Super League.

του ΚΩΣΤΑ ΓΟΥΛΗ

Ο Ρουμάνος τεχνικός είναι ο 71ος διαφορετικός προπονητής στην 112άχρονη ιστορία του Παναθηναϊκού (συμπεριλαμβανομένων και των «υπηρεσιακών» επιλογών) και ο 45ος στα χρόνια του επαγγελματικού ποδοσφαίρου στην Ελλάδα, ήτοι από τη σεζόν 1979/80 μέχρι σήμερα.

Με αφορμή την πρόσληψή του, το Αθηναϊκό-Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων (ΑΠΕ-ΜΠΕ) έκανε ένα flash back σε όλους τους προπονητές που φόρεσαν την «πράσινη» φόρμα από το 1908 μέχρι τις ημέρες μας. Από τον ιδρυτή και πρώτο προπονητή του συλλόγου, Γιώργο Καλαφάτη (1908) και τον πρώτο ξένο τεχνικό (τον ‘Αγγλο Τζον Κάμπελ), μέχρι τον Στέφαν Μπόμπεκ του αήττητου πρωταθλήματος και τον τεράστιο Φέρεντς Πούσκας που οδήγησε το «τριφύλλι» στον τελικό του Κυπέλλου Πρωταθλητριών του 1971 στο «Γουέμπλεϊ». Κι από τον σπουδαίο Λάκη Πετρόπουλο, μέχρι τον Γιάτσεκ Γκμοχ, Βασίλη Δανιήλ, τον Χουάν Ρότσα, τον Γιάννη Κυράστα, τον Ζεσουάλδο Φερέιρα, τον Γιάννη Αναστασίου, τον Μαρίνο Ουζουνίδη και τον Γιώργο Δώνη.

Ποιοι ήταν εκείνοι που κάθισαν σε δύο διαφορετικές «θητείες», ποιοι ανέλαβαν τρεις φορές το προπονητικό «τιμόνι» του συλλόγου και ποιοι ήταν οι 16 «υπηρεσιακοί» κόουτς του «τριφυλλιού». Όλα σε ένα πλήρες προπονητικό «πακέτο»…

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΜΕ ΔΥΟ «ΘΗΤΕΙΕΣ»
Γιόζεφ Κίνσλερ: 1927/34, 1935/39
Χάρι Γκέιμ: 1950/53, 1960/63
Στέφαν Μπόμπεκ: 1963/67, 1974/75
Γιάννης Κυράστας: 1999/00, 2001/02
Σέρχιο Μαρκαριάν: 2001/02, 2002/03

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΜΕ ΤΡΕΙΣ «ΘΗΤΕΙΕΣ»
Γιώργος Καλαφάτης: 1908, 1914/16, 1917/23
Αντώνης Μηγιάκης*: 1945/48, 1949/50, 1959/60
Λάκης Πετρόπουλος**: 1968/70, 1979/80, 1981/82
Βασίλης Δανιήλ: 1986/88, 1990/92, 1997/99
Χουάν Ρότσα: 1994/96, 1998/99, 2012/13

*Έχει κι άλλη μία παρουσία ως «υπηρεσιακός» προπονητής τη σεζόν 1976/77. 
**Έχει κι άλλη μία παρουσία ως «υπηρεσιακός» προπονητής τη σεζόν 1967/68.

ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΤΟΥ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΥ ΑΠΟ ΤΟ 1908 ΕΩΣ ΤΟ 1959*

ΠΕΡΙΟΔΟΣ       ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ
1908           Γιώργος Καλαφάτης
1908/14        Τζον Κάμπελ
1914/16        Γιώργος Καλαφάτης
1916/17        Ντέιβιντ Μπαρνς
1917/23        Γιώργος Καλαφάτης
1923/27        Απόστολος Νικολαΐδης
1927/28        Μίκλος Φόρνερ
1928/34        Γιόζεφ Κίνσλερ
1934/35        Μάρτον Μπεμ
1935/39        Γιόζεφ Κίνσλερ
1939/40        Δημήτρης Δημητριάδης, Σπύρος Υποφάντης, Θέμος Ασδέρης
1945/48        Αντώνης Μηγιάκης
1948/49        Γιόχαν Στρναντ
1949/50        Αντώνης Μηγιάκης
1950/53        Χάρι Γκέιμ
1953/58        Σβέτισλαβ Γκλίσοβιτς
1958/59        Γιάν Ζολντάι

ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΤΟΥ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΥ ΑΠΟ ΤΟ 1959 ΕΩΣ ΤΟ 1979*

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ/ΣΕΖΟΝ         ΑΠΟ           ΕΩΣ          ΑΓΩΝΕΣ             ΝΙΚ.   ΙΣ.   ΗΤ.
1959/1960
Αντώνης Μηγιάκης         01/07/1959    31/07/1960   31(1η-30ή)***      23     5     3
Οδυσσέας Τσούτσος        01/07/1959    31/07/1960   31(1η-30ή)***      23     5     3
Νίκος Σίμος              01/07/1959    31/07/1960   31(1η-30ή)***      23     5     3
1960/1961
Χάρι Γκέιμ               08/08/1960    23/06/1963   30 (1η-30ή)        23     4     3
1961/1962
Χάρι Γκέιμ               08/08/1960    23/06/1963   30 (1η-30ή)        23     5     2
1962/1963
Χάρι Γκέιμ               08/08/1960    23/06/1963   31 (1η-30ή)***     19     9     3
1963/1964
Στέφαν Μπόμπεκ           10/07/1963    05/07/1967   30 (1η-30ή)        24     6     0
1964/1965
Στέφαν Μπόμπεκ           10/07/1963    05/07/1967   30 (1η-30ή)        20     9     1
1965/1966
Στέφαν Μπόμπεκ           10/07/1963    05/07/1967   30 (1η-30ή)        23     3     4
1966/1967
Στέφαν Μπόμπεκ           10/07/1963    05/07/1967   30 (1η-30ή)        17     7     6
1967/1968
Μπέλα Γκούτμαν           06/08/1967    11/10/1967    1 (1η)             1     0     0
Λάκης Πετρόπουλος**      12/10/1967    10/12/1967    9 (2η-10η)         3     5     1
Χουάν Χόχμπεργκ          11/12/1967    21/07/1968   24 (11η-34η)       13     6     5
1968/1969
Λάκης Πετρόπουλος        25/07/1968    07/06/1970   34 (1η-34η)        26     4     4
1969/1970
Λάκης Πετρόπουλος        25/70/1968    07/06/1970   34 (1η-34η)        27     5     2
1970/1971
Φέρεντς Πούσκας          10/06/1970    19/06/1974   34 (1η-34η)        19     10    5
1971/1972
Φέρεντς Πούσκας          10/06/1970    19/06/1974   34 (1η-34η)        24     6     4
1972/1973
Φέρεντς Πούσκας          10/06/1970    19/06/1974   34 (1η-34η)        22     7     5
1973/1974
Φέρεντς Πούσκας          10/06/1970    19/06/1974   34 (1η-34η)        24     6     4
1974/1975
Στέφαν Μπόμπεκ           01/07/1974    11/05/1975   30 (1η-30ή)        11     12    7
Βαγγέλης Πανάκης**       12/05/1975    18/06/1975    4 (31η-34η)        3     0     1
Δημήτρης Θεοφάνης**      12/05/1975    18/06/1975    4 (31η-34η)        3     0     1
1975/1976
Αϊμόρε Μορέιρα           01/07/1975    07/11/1976   30 (1η-30ή)        14     10    6
1976/1977
Αϊμόρε Μορέιρα           01/07/1975    07/11/1976    5 (1η-5η)          3     2     0
Αντώνης Μηγιάκης**       08/11/1976    03/12/1976    4 (6η-9η)          3     0     1
Νίκος Τζουνάκος**        08/11/1976    03/12/1976    4 (6η-9η)          3     0     1
Κάζιμιρ Γκόρσκι          04/12/1976    04/11/1978   25 (10η-34η)       17     6     2
1977/1978
Κάζιμιρ Γκόρσκι          04/12/1976    04/11/1978   34 (1η-34η)        19     7     8
1978/1979
Κάζιμιρ Γκόρσκι          04/12/1976    04/11/1978    7 (1η-7η)          4     2     1
Τάκης Παπουλίδης**       05/11/1978    19/11/1978    2 (8η-9η)          1     1     0
Δημήτρης Θεοφάνης**      05/11/1978    19/11/1978    2 (8η-9η)          1     1     0
Λάκης Πετρόπουλος        20/11/1978    12/11/1979   25 (10η-34η)        9     7     9
*Η λίστα αγώνων αφορά τα παιχνίδια του πρωταθλήματος.
**Υπηρεσιακοί προπονητές.
***Υπολογίζονται και τα μπαράζ του 1960 και του 1963.

ΟΙ «ΠΡΑΣΙΝΟΙ» ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ (1979-2020)*

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ/ΣΕΖΟΝ         ΑΠΟ           ΕΩΣ          ΑΓΩΝΕΣ             ΝΙΚ.   ΙΣ.   ΗΤ.
1979/1980
Λάκης Πετρόπουλος        20/11/1978    12/11/1979    6 (1η-6η)           2     3     1
Γαβρήλος Γαζής**         13/11/1979    23/12/1979    5 (7η-12η)          2     3     0
Μπρούνο Πεζάολα          24/12/1979    24/05/1980   24 (13η -34η)***    12     9     3
1980/1981
Ρόνι Άλεν                20/06/1980    18/09/1980   2 (1η-2η)           1     0     1
Ανδρέας Παπαεμμανουήλ**  18/09/1980    06/10/1980    3 (3η-5η)           0     2     1
Χέλμουτ Σενέκοβιτς       09/10/1980    14/06/1981   29(6η-34η)          12    11     6
1981/1982
Λάκης Πετρόπουλος        16/06/1981    05/07/1982   35 (1η-34η)***      19    12     4
1982/1983
Στέφαν Κόβατς            06/07/1982    07/03/1983   21 (1η-21η)          6     7     8
Ανδρέας Παπαεμμανουήλ**  08/03/1983    13/04/1983    4 (22η-25η)         3     0     1
Κώστας Τσάκος**          14/04/1983    26/06/1983    9 (26η-34η)         5     2     2
1983/1984
Γιάτσεκ Γκμοχ            01/07/1983    19/06/1985   30 (1η-30ή)         19     8     3
1984/1985
Γιάτσεκ Γκμοχ            01/07/1983    19/06/1985   30 (1η-30ή)         17     9     4
1985/1986
Πιέτρ Πάκερτ             21/06/1985    05/06/1986   30 (1η-30ή)         18     7     5
1986/1987
Τόμισλαβ Ίβιτς           10/06/1986    02/11/1986    6 (1η-6η)           1     4     1
Βασίλης Δανιήλ           03/11/1986    11/01/1988   24 (7η-30ή)         14     5     5
1987/1988
Βασίλης Δανιήλ           03/11/1986    11/01/1988   14 (1η-14η)          7     2     5
Γιάννης Καλογεράς**      12/01/1988    24/01/1988    2 (15η-16η)         1     0     1
Γκίντερ Μπένγκστον       25/01/1988    02/11/1989   14 (17η-30ή)         7     4     3
1988/1989
Γκίντερ Μπένγκστον       25/01/1988    02/11/1989   30 (1η-30ή)         14     9     7
1989/1990
Γκίντερ Μπένγκστον       25/01/1988    02/11/1989    7 (1η-7η)           3     4     0
Κρίστο Μπόνεφ            03/11/1989    11/09/1990   27 (8η-34η)         18     7     2
1990/1991
Βασίλης Δανιήλ           13/09/1990    08/06/1992   34 (1η-34η)         23     8     3
1991/1992
Βασίλης Δανιήλ           13/09/1990    08/06/1992   34 (1η-34η)         21     6     7
1992/1993
Ίβιτσα Όσιμ              30/06/1992    13/03/1994   34 (1η-34η)         24     5     5
1993/1994
Ίβιτσα Όσιμ              30/06/1992    13/03/1994   28 (1η-28η)         17     5     6
Χουάν Ραμόν Ρότσα        14/03/1994    13/10/1996    6 (29η-34η)         5     1     0
1994/1995
Χουάν Ραμόν Ρότσα        14/03/1994    13/10/1996   34 (1η-34η)         26     5     3
1995/1996
Χουάν Ραμόν Ρότσα        14/03/1994    13/10/1996   34 (1η-34η)         26     5     3
1996/1997
Χουάν Ραμόν Ρότσα        14/03/1994    13/10/1996    4 (1η-4η)           3     0     1
Μάικ Γαλάκος**           14/10/1996    22/10/1996    1 (5η)              1     0     0
Βέλιμιρ Ζάετς            23/10/1996    18/05/1997   28 (6η-33η)         15     4     9
Νίκος Καρούλιας**        19/05/1997    25/05/1997    1 (34η)             1     0     0
1997/1998
Βασίλης Δανιήλ           06/06/1997    02/03/1999   34 (1η-34η)         28     1     5
1998/1999
Βασίλης Δανιήλ           06/06/1997    02/03/1999   21 (1η-21η)         15     1     5
Χουάν Ραμόν Ρότσα        03/03/1999    03/06/1999   13 (22η-34η)         8     4     1
1999/2000
Γιάννης Κυράστας         10/06/1999    29/05/2000   34 (1η-34η)         28     4     2
2000/2001
‘Αγγελος Αναστασιάδης     01/07/2000    21/02/2001   19 (1η-19η)        12     5     2
Στράτος Αποστολάκης      22/02/2001    27/05/2001   11 (20ή-30ή)         8     1     2
2001/2002
Γιάννης Κυράστας         14/06/2001    16/12/2001   10 (1η-10η)          4     3     3
Σέρχιο Μαρκαριάν         17/12/2001    10/05/2002   16 (11η-26η)        12     4     0
2002/2003
Φερνάντο Σάντος          01/07/2002    16/10/2002    4 (1η-4η)           1     0     3
Σέρχιο Μαρκαριάν         22/10/2002    27/05/2003   26 (5η-30ή)         21     4     1
2003/2004
Γιτζάκ Σουμ              03/06/2003    04/10/2004   30 (1η-30ή)         24     5     1
2004/2005
Γιτζάκ Σουμ              03/06/2003    04/10/2004    3 (1η-3η)           3     0     0
Ζντένεκ Σκάζνι           05/10/2004    07/02/2005   14 (4η-17η)          7     3     4
Τότης Φυλακούρης**       08/02/2005    16/02/2005    1 (18η)             1     0     0
Αλμπέρτο Μαλεζάνι        17/02/2005    18/05/2006   12 (19η-30ή)         8     4     0
2005/2006
Αλμπέρτο Μαλεζάνι        17/02/2005    18/05/2006   30 (1η-30ή)         21     4     5
2006/2007
Χανς Μπάκε               01/06/2006    14/09/2006    3 (1η-3η)           2     0     1
Γιάσμικο Βέλιτς**        15/09/2006    06/10/2006    3 (4η-6η)           2     1     0
Βίκτορ Μουνιόθ           07/10/2006    13/05/2007   24 (7η-30ή)         12     5     7
2007/2008
Ζοσέ Πεσέιρο             01/06/2007    31/05/2008   36 (1η-36η)***      24     8     4
2008/2009
Χενκ Τεν Κάτε            01/06/2008    31/05/2008   36 (1η-36η)***      22    11     3
2009/10
Χενκ Τεν Κάτε            01/06/2009    07/12/2009   13 (1η-13η)         10     2     1
Νίκος Νιόπλιας           08/12/2009    18/04/2010   17 (14η-30η)        12     2     3
2010/11
Νίκος Νιόπλιας           01/06/2010    13/11/2010   10 (1η-10η)          6     3     1
Γιάτσεκ Γκμοχ**          14/11/2010    20/11/2010    1 (11η)             1     0     0
Ζεσουάλδο Φερέιρα        21/11/2010    25/05/2011   25 (12η-36η)***     14     4     7
2011/12
Ζεσουάλδο Φερέιρα        01/06/2011    20/05/2012   36 (1η-36η)***      25     4     7
2012/13
Ζεσουάλδο Φερέιρα        01/06/2011    13/11/2012   10 (1η-10η)          3     6     1
Χουάν Ραμόν Ρότσα        14/11/2012    07/01/2013    6 (11η-16η)         2     1     3
Φάμπρι Γκονζάλες         08/01/2013    30/03/2013   11 (17η-27η)         4     3     4
Γιάννης Βονόρτας**       31/03/2013    09/05/2013    4 (28η-μπαράζ)***   2     2     0
2013/14
Γιάννης Αναστασίου       01/06/2013    17/05/2014   40 (1η-40η)***      22     9     9
2014/15
Γιάννης Αναστασίου       01/06/2014    07/06/2015   40 (1η-40η)         25     7     8
2015/16
Γιάννης Αναστασίου       08/06/2015    01/11/2015    9 (1η-9η)           6     1     2
Στηβ Ρούτερ**            02/11/2015    14/11/2015    1 (10η)             1     0     0
Αντρέα Στραματσόνι       15/11/2015    31/05/2016   26 (11η-36η)***     13     6     7
2016/17
Αντρέα Στραματσόνι       15/11/2015    01/12/2016    9 (3η-12η)          4     3     2
Μαρίνος Ουζουνίδης       01/12/2016    31/05/2018   27 (1-2-13-36)***   15     7     5
2017/18
Μαρίνος Ουζουνίδης       01/12/2016    31/05/2018   30 (1η-30η)         10    10    10
2018/19
Γιώργος Δώνης            03/07/2018    05/05/2019   30 (1η-30η)         13     8     9
2019/20
Γιώργος Δώνης            03/07/2018    19/07/2020   36 (1η-36η)         15    13     8
2020/21
Ντάνι Πογιάτος           21/07/2020    12/10/2020    3 (1η, 3η-4η)       0     1     2
Σωτήρης Συλαϊδόπουλος**  12/10/2020    19/10/2020    1 (5η)              0     1     0
 

*Η λίστα αγώνων αφορά τα παιχνίδια του Πρωταθλήματος.
**Υπηρεσιακοί προπονητές. 
***Υπολογίζονται τα μπαράζ του 1980 και του 1982, τα playoffs του 2008, του 2009, του 2011, του 2012, του 2014, του 2015, του 2016, του 2017, του 2020 και το μπαράζ κατάταξης του 2013.