Το μέλλον ανήκει στους ανθρώπους που βλέπουν τις δυνατότητες προτού αυτές γίνουν προφανείς. Theodore Levitt, 1925-2006, Αμερικανός οικονομολόγος

Τεράστιο «μπαμ» από τη Βαντούζ, δύσκολη πρόκριση για Κλουζ

11 Αυγούστου, 2022

Η Βαντούζ από το Λιχτενστάιν σημείωσε τη μεγαλύτερη έκπληξη στον 3ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League, καθώς θριάμβευσε εκτός έδρας της Κόνιασπορ με 4-2 και με συνολικό σκορ 5-3 προκρίθηκε στα play off, όπου θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Νέφτσι-Ραπίντ Βιέννης.

Στην Πολωνία, η Ράκοβ νίκησε για δεύτερη φορά την Σπάρτακ Τρνάβα και προκρίθηκε εύκολα στα play off, όπου θα αντιμετωπίσει τη Σλάβια Πράγας η οποία απέκλεισε τον Παναθηναϊκό.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων ρεβάνς για τον 3ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League (σε παρένθεση τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων) έχουν ως εξής:

Τρίτη 9 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
Γκζίρα Γιουνάιτεντ (Μάλτα)-Βόλφσμπεργκερ (Αυστρία)       0-4           (0-0)
Β36 Τόρσχαβν (Νησιά Φαρόε)-Βίμποργκ (Δανία)              1-2           (0-3)

Τετάρτη 10 Αυγούστου 
Γκιμαράες (Πορτογαλία)-Χάιντουκ (Κροατία)                1-0           (1-3)

Πέμπτη 11 Αυγούστου
Κίζιλζαρ (Καζακστάν)-ΑΠΟΕΛ (Κύπρος)                      0-0           (0-1)
Τόμπολ (Καζακστάν)-Ζρίνσκι (Βοσνία/Ερζεγοβίνη            1-1           (0-1)
Ράκοβ (Πολωνία)-Σπάρτακ (Σλοβακία)                       1-0           (2-0)
Κλουζ (Ρουμανία)-Σαχτιόρ (Λευκορωσία)                    1-0           (0-0)
Τζουργκάρντεν (Σουηδία)-Σέπσι (Ρουμανία)                 3-1           (3-1)
Χαποέλ Μπερ Σεβά (Ισραήλ)-Λουγκάνο (Ελβετία)             3-1           (2-0)
Κόνιασπορ (Τουρκία)-Βαντούζ (Λίχτενστάιν)                2-4           (1-1)
Πέτροκουμπ (Μολδαβία)-Φέχερβαρ (Ουγγαρία)                1-2           (0-5)
Τβέντε (Ολλανδία)-Τσουκαρίτσκι (Σερβία)                  4-1           (3-1)
Άντβερπ (Βέλγιο)-Λίλεστρομ (Νορβηγία)                    2-0           (3-1)
Στεάουα (Ρουμανία)-Ντουνάισκα (Σλοβακία)                 1-0           (1-0)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)-Σλάβια Πράγας (Τσεχία)             1-1           (0-2)
Ουνιβερσιτάτεα Κραϊόβα (Ρουμανία)-Ζόρια (Ουκρανία)       3-0           (0-1)
Βασιλεία (Ελβετία)-Μπρόντμπι (Δανία)                    20:00          (0-1)
Μπασακσεχίρ (Τουρκία)-Μπρέινταμπλικ (Ισλανδία)          20:45          (3-1)
Άντερλεχτ (Βέλγιο)-Πάιντε (Εσθονία)                     21:00          (2-0)
ΑΡΗΣ (Ελλάδα)-Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)                 21:00          (0-2)
Χιμπέρνιανς (Μάλτα)-Ρίγκας (Λετονία)                    21:00          (1-1)
Κλάκσβικ (Νησιά Φερόε)-Μπαλκάνι (Κόσοβο)                21:00          (2-3)
Λέφσκι (Βουλγαρία)-Χάμρουν Σπάρτανς (Μάλτα)             21:00          (1-0)
Σκεντίγια (Βόρεια Μακεδονία)-ΑΙΚ (Σουηδία)              21:00          (1-1)
Σλίγκο Ρόβερς (Ιρλανδία)-Βίκινγκ (Νορβηγία)             21:00          (1-5)
Λεχ Πόζναν (Πολωνία)-Βίκινγκουρ (Ισλανδία)              21:30          (0-1)
Ραπίντ (Αυστρία)-Νέφτσι (Αζερμπαϊτζάν)                  21:30          (1-2)
Σεντ Πάτρικς (Ιρλανδία)-ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία)        21:45          (1-0)
Άλκμααρ (Ολλανδία)-Νταντί Γιουνάιτεντ (Σκωτία)          22:00          (0-1)
Ρίγα (Λετονία)-Ζιλ Βισέντε (Πορτογαλία)                 22:00          (1-1)
Κισβάρντα (Ουγγαρία)-Μόλντε (Νορβηγία)                  22:00          (0-3)
Γιούνγκ Μπόις (Ελβετία)-Κουόπιο (Φινλανδία)             22:00          (2-0)

Τα ζευγάρια των playoffs στο Europa Conference League: 
(Μονοπάτι πρωταθλητών)
Ηττημένος του Μάριμπορ (Σλοβενία)-Κλουζ (Ρουμανία)
RFS (Λετονία) ή Χιμπέρνιανς (Μάλτα)-Ηττημένος του Λίνφιλντ (Βόρεια Ιρλανδία)
Βίκινγκουρ Ρέικιαβικ (Ισλανδία) ή Λεχ Πόζναν (Πολωνία)-Ηττημένος του Μάλμε (Σουηδία)/Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο)
Σκούπι (Βόρεια Μακεδονία)-Μπαλκάνι (Κόσοβο) ή Κλάκσβικ (Νησιά Φαρόε)
Ζρίνσκι (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)-Ηττημένος του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)/Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία)

(Βασικό μονοπάτι)
ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία) ή Σεντ Πάτρικς Αθλέτικ (Ιρλανδία)-Μπρόντμπι (Δανία) ή Βασιλεία (Ελβετία)
Βαντούζ (Λιχτενστάιν)-Νέφτσι Μπακού (Αζερμπαϊτζάν) ή Ραπίντ Βιέννης (Αυστρία)
Ρακόβ (Πολωνία)-Σλάβια Πράγας (Τσεχία)
ΑΠΟΕΛ (Κύπρος)-Τζουργκάρντεν (Σουηδία)
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) ή ΑΡΗΣ (ΕΛΛΑΔΑ)-Νις (Γαλλία)
Ουνιβεριτατέα Κραϊόβα (Ρουμανία)-Χάποελ Μπέερ Σεβά (Ισραήλ)
Μπρέινταμπλικ (Ισλανδία) ή Μπασακσεχίρ (Τουρκία)-Αντβέρπ (Βέλγιο)
Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία)-Βίκινγκ (Νορβηγία) ή Σλίγκο Ρόβερς (Ιρλανδία)
Ηττημένος του ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)/Παρτιζάν (Σερβία)-Λέφσκι Σόφιας (Βουλγαρία) ή Χάμρουν Σπάρτανς (Μάλτα)
Φιορεντίνα (Ιταλία)-Τβέντε (Ολλανδία)
Βιγιαρεάλ (Ισπανία)-Χάιντουκ Σπλιτ
Κολωνία (Γερμανία)-Φεχέρβαρ (Ουγγαρία
Γουέστ Χαμ (Αγγλία)-Βίμποργκ (Δανία)
Κουόπιο (Φινλανδία) ή Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία)-Πάιντε Λιναμέεσκοντ (Εσθονία) ή Άντερλεχτ (Βέλγιο)
Σλοβάτσκο (Τσεχία)-ΑΪΚ Στοκχόλμης (Σουηδία) ή Σκεντίγια (Βόρεια Μακεδονία)
Μόλντε (Νορβηγία) ή Κισβάρντα (Ουγγαρία)-Βόλφσμπεργκερ (Αυστρία)
Νταντί Γιουνάιτεντ (Σκωτία) ή Αλκμάαρ (Ολλανδία)-Ρίγα (Λετονία) ή Ζιλ Βισέντε (Πορτογαλία)
– Οι νικητές των play off προκρίνονται στους ομίλους του Conference League, στους οποίους θα λάβουν μέρος και δέκα ομάδες που θα αποκλειστούν στα playoff του Europa League.