Η φήμη ενός ανδρός είναι όπως η σκιά του. Γιγαντιαία όταν προηγείται αυτού και πυγμιαία όταν έπεται.Ταλεϋράνδος, 1754-1838, Γάλλος Υπουργός Εξωτερικών

Σπουδαίες επιδόσεις από Χρήστου και Μελαδίνη στα 100μ. ελεύθερο

11 Ιουνίου, 2021

Πολύ καλές επιδόσεις σημειώθηκαν κατά την 3η ημέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος κολύμβησης, που διεξάγεται στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο της Θεσσαλονίκης. Ο Απόστολος Χρήστου «κατέβηκε» ξανά τα 49΄΄ στα 100μ. ελεύθερο, τερματίζοντας σε 48.96, και δεύτερος ήταν ο Στέργιος Μπίλας με 50.09, βελτιώνοντας κατά σχεδόν ένα δευτερόλεπτο το ατομικό του ρεκόρ. Ο Οδυσσέας Μελαδίνης, που δεν πήγε καλά στα προκριματικά και αγωνίστηκε στον «μικρό» τελικό, πέτυχε το απόγευμα την καλύτερη του επίδοση από το 2015 με 49.27 και ουσιαστικά «σφράγισε» τη συμμετοχή του στους Ολυμπιακούς του Τόκιο με την ομάδα 4Χ100μ. ελεύθερο.

Σπουδαία κούρσα από τον Αρκάδιο Ασπουγαλή, που σημείωσε ατομικό ρεκόρ στα 50μ. πρόσθιο με 27.69, αφήνοντας δεύτερο (28.08) τον Κώστα Μερετσόλια, ο οποίος με τη σειρά του είχε πετύχει ατομικό ρεκόρ το πρωί με 27.98. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών, η Μαρίλεια Δρασίδου πρώτευσε εύκολα με 31.62, ενώ η 14χρονη Ασημίνα Αντάκη με χρόνο 33.38 πέτυχε πανελλήνιο ρεκόρ παγκορασίδων Α, καταρρίπτοντας το 33.59 που είχε η Αγάπη Χάρα από τις 17 Μαϊου 2019, στο μίτινγκ «Ακρόπολις» στο ΟΑΚΑ.
 
Η Ιωάννα Σαχά αναδείχθηκε νικήτρια στη μονομαχία των 200μ. μικτή ατομική με τη Νικόλ Παυλοπούλου, παίρνοντας την πρώτη θέση με 2:17.28, η Νόρα Δράκου πρώτευσε στα 100μ. ελεύθερο με 55.76 και στα 200μ. μικτή των ανδρών, απόντων του Ανδρέα Βαζαίου και του Απόστολου Παπαστάμου, τον τίτλο πήρε ο Γιώργος Σπανουδάκης με 2:02.16. Η Ηλέκτρα Λεμπλ εξασφάλισε το τρίτο της χρυσό μετάλλιο στη διοργάνωση, επικρατώντας στα 1.500μ. ελεύθερο με 17:06.87, και ο ‘Αλκης Κυνηγάκης (που προετοιμάζεται για τον προ-ολυμπιακό αγώνα του open water στο Σετούμπαλ) πήρε την πρώτη θέση στα 800μ. ελεύθερο με 8:04.95.

Στα τρία ομαδικά αγωνίσματα της ημέρας, τρία διαφορετικά σωματεία ανέβηκαν στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου: ο Ολυμπιακός (που έχει εξασφαλίσει και τον φετινό τίτλο) στα 4Χ200μ. ελεύθερο γυναικών, το Παλαιό Φάληρο στην αντίστοιχη “σκυταλοδρομία” των ανδρών και ο Παναθηναϊκός στα 4Χ100μ. μικτή ομαδική mixed.
 
Τα αποτελέσματα της 3ης ημέρας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος κολύμβησης:

ΑΝΔΡΕΣ

50μ. πρόσθιο

1. Αρκάδιος Ασπουγαλής (Ηρακλής)                   27.69

2. Κώστας Μερετσόλιας (Παλαιό Φάληρο)              28.08

3. Σπύρος Γκικόπουλος (Παναθηναϊκός)               28.66

4. Σπύρος Κρανιάς (Παλαιό Φάληρο)                  28.70

5. Σάββας Θώμογλου (Αρης Θεσ.)                     28.99

6. Ρασίντ Αλταρμούμ (Κουβέιτ)                      29.28

7. Χρήστος Ρετσίδης (ΝΟ Αλεξανδρούπολης)           29.54

8. Δημήτρης Αλεξόπουλος (ΠΑΟΚ)                     29.78

 

100μ. ελεύθερο

1. Απόστολος Χρήστου (Ολυμπιακός)                  48.96

2. Στέργιος Μπίλας (Εθνικός Π.)                    50.09

3. Χρήστος Κατραντζής (Παναθηναϊκός)               50.75

4. Χρήστος Παπαδόπουλος (ΠΑΟΚ)                     50.96

5. Θόδωρος Ανδρεόπουλος (Αρης Θεσ.)                51.07

6. Γουαλίντ Αμπντουλραζάκ (Κουβέιτ)                51.15

7. Βαγγέλης Μακρυγιάννης (Παλαιό Φάληρο)           52.68

8. Φώτης Κολιόπουλος (Παλαιό Φάληρο)               52.70

 

200μ. μικτή ατομική

1. Γιώργος Σπανουδάκης (Παλαιό Φάληρο)           2:02.16

2. Δανιήλ Γιουρτζίδης (Εθνικός Π.)               2:03.21

3. Μοχάμεντ Σάμι (Αίγυπτος)                      2:03.36

4. Νίκος Ντάνος (Παλαιό Φάληρο)                  2:04.15

5. Παναγιώτης Χιώτης (Ολυμπιακός)                2:04.68

6. Βασίλης Σοφικίτης (Ολυμπιακός)                2:05.80

7. Απόστολος Σίσκος (Αρης Θεσ.)                  2:07.82

8. Κώστας Μερετσόλιας (Παλαιό Φάληρο)            2:17.23

 

800μ. ελεύθερο
1. Αλκης Κυνηγάκης (Παλαιό Φάληρο)               8:04.95
2. Αλέξανδρος Κάχρης (ΝΟ Χανίων)                 8:07.27
3. Δημήτρης Νέγρης (Ολυμπιακός)                  8:08.32
4. Αχμέντ Μαχμούντ (Αίγυπτος)                    8:08.42
5. Κωνσταντίνος Ζαχαριάδης (Αρης Θεσ.)           8:10.01
6. Αστέριος Δαλδογιάννης (ΠΑΟΚ)                  8:13.73
7. Μιχάλης Διασίτης (Παλαιό Φάληρο)              8:19.82
8. Σπύρος Ανδρεάδης (ΠΑΟΚ)                       8:25.50

4Χ200μ. ελεύθερο
1. Παλαιό Φάληρο                                 7:34.07
   (Σπανουδάκης, Ντάνος, Μερετσόλιας, Κυνηγάκης)
2. Ολυμπιακός                                    7:36.54
   (Μπολάνος, Γενκιανίδης, Αρβανίτης, Νέγρης)
3. ΠΑΟΚ                                          7:39.22
   (Τσακτσίρας, Φύκατας, Μελαδίνης, Δαλδογιάννης)
4. ΝΟ Καλαμακίου                                 7:41.88
5. Αρης Θεσσαλονίκης                             7:50.18
6. ΑΝΟ Γλυφάδας                                  7:57.81
7. Εθνικός Πειραιώς                              7:57.82
8. ΣΚ Ροή                                        8:17.58
 
 
ΓΥΝΑΙΚΕΣ
50μ. πρόσθιο 
1. Μαρίλεια Δρασίδου (Παλ. Φάληρο)                 31.62
2. Χαρά Αγγελάκη (Ωκεανός)                         33.01
3. Ασημίνα Αντάκη (Ροή)                            33.38 (ΝΠΡ Παγκορασίδων Α)
4. Ελένη Κοντογεώργου (Ολυμπιακός)                 33.50
5. Σοφία Δέστε (Παλαίμων)                          33.69
6. Αγγελική Αργυροπούλου (Ολυμπιακός)              33.70
7. Αννα-Μαρία Νάσιου (ΑΝΟ Γλυφάδας)                34.38
8. Λυδία Χαλκίδου (Ολυμπιακός)                     34.41
 
100μ. ελεύθερο
1. Νόρα Δράκου (Παναθηναϊκός)                      55.76
2. Αννα Ντουντουνάκη (ΝΟ Χανίων)                   56.67
3. Βασιλική Μπάκα (ΠΑΟΚ)                           57.01
4. Μάρθα Μάτσα (Ολυμπιακός)                        57.08
5. ‘Αννα-Αυγούστα Βλάχου (ΑΝΟ Αργυρούπολης)         57.92
6. Νικόλ Μεριζάι (Αλβανία)                         59.20
7. Σοφία Κλικοπούλου (Ολυμπιακός)                  58.29
8. Γεωργία Παυλοπούλου (Ολυμπιακός)                58.42
 
200μ. μικτή ατομική
1. Ιωάννα Σαχά (ΑΝΟ Γλυφάδας)                    2:17.28
2. Νικόλ Παυλοπούλου (Ωκεανός)                   2:18.86
3. Μαρία Χατζή (Ολυμπιακός)                      2:23.96
4. Ολγα Ντάλλα (Ολυμπιακός)                      2:24.62
5. Σοφία-Ειρήνη Τρύπα (‘Αρης Θεσ.)                2:24.65
 . Αγγελική Ζαμαριά (Παλαιό Φάληρο)              2:24.65
7. Χριστίνα Ανέστου (Εθνικός Π.)                 2:26.42
8. Κατερίνα Χρόνη (ΣΚ Ροή)                       2:27.56

1.500μ. ελεύθερο
1. Ηλέκτρα Λεμπλ (Ολυμπιακός)                   17:06.87
2. Κέλλυ Αραούζου (Ολυμπιακός)                  17:13.51
3. Νεφέλη Γιαννοπουλου (Αρης Θεσ.)              17:34.05
4. Στέλλα Απλαντή (Ολυμπιακός)                  17:43.34
5. Αφροδίτη Κατσιαρά (Παλαιό Φάληρο)            17:47.98
6. Βασιλική Τάτσιου (ΝΟ Πατρών)                 17:49.95
7. Γεωργία Μακρή (ΓΣ Πετρούπολης)               17:50.95
8. Μαρία Γκάζγκα (ΚΟ Δελφίς)                    17:57.23

4Χ200μ. ελεύθερο
1. Ολυμπιακός                                    8:31.80
   (Γ. Παυλοπούλου, Αραβαντινού, Απλαντή, Λεμπλ)
2. ΑΣ Κολεγίου Ντερή                             8:32.83
   (Ζ. Μητσάκου, Ρακοπούλου, Μπούτου, Ξ. Μητσάκου)
3. Παλαιό Φάληρο                                 8:41.56
   (Καραθάνου, Λύρα, Κατσιαρά, Καλογερή)
4. Αρης Θεσσαλονίκης                             8:44.37
5. Εθνικός Πειραιώς                              8:48.99
6. Αθλητική Ακαδημία Αστέρια                     8:51.90
7. ΣΚ Ροή                                        8:54.02
8. ΟΦΘ Αλεξανδρούπολης                           8:57.73

ΜΙΚΤΟ
4Χ100μ. μικτή ομαδική
1. Παναθηναϊκός                                  4:00.72
   (Δράκου, Γκικόπουλος, Κατραντζής, Ζαϊμη)
2. Ολυμπιακός                                    4:01.36 
   (Γ. Χρήστου, Κοντογεώργου, Δημητριάδης, Μάτσα)
3. ΠΑΟΚ                                          4:03.02
   (Σοφιανίδης, Σύρου, Παπαδόπουλος, Μπάκα)
4. Παλαιό Φάληρο                                 4:04.47
5. ΑΟ Ωκεανός                                    4:06.42
6. Αρης Θεσσαλονίκης                             4:07.09
7. ΝΟ Χανίων                                     4:09.02
8. ΟΦΘ Αλεξανδρούπολης                           4:12.87

 

ΓΙΑΝΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΟΓΛΟΥ