Η δικαιοσύνη χωρίς δύναμη είναι ανίσχυρη. Δύναμη χωρίς δικαιοσύνη είναι τυραννία. Blaise Pascal, 1623-1662, Γάλλος στοχαστής

Πρόκριση στα πέναλτι για το ΑΠΟΕΛ

25 Σεπτεμβρίου, 2020

Τη διαδικασία των πέναλτι χρειάστηκε ο ΑΠΟΕΛ του Μαρίνου Ουζουνίδη για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Ζρίνσκι (4-2) και να προκριθεί στα play off του Europa League. Ο αγώνας στην κανονική του διάρκεια και στην παράταση τελείωσε ισόπαλος, 2-2.

Με βασικό σε ένα ακόμη ματς τον Βασίλη Μπάρκα η Σέλτικ νίκησε 1-0 εκτός έδρας την Ρίγα και προκρίθηκε στα play off του Europa League. Το γκολ των «καθολικών» πέτυχε στο 90ό λεπτό ο Ελιουνούσι, ο οποίος είχε περάσει αλλαγή στο ματς στο 82΄.

Η Τότεναμ με δύο γκολ στο τελευταίο 20λεπτο από τους Σον (70΄) και Κέιν (79΄) επικράτησε με 3-1 επί της Σκεντίγια και πήρε το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση της διοργάνωσης, ενώ με τους Ζέκα και Οικονόμου στην ενδεκάδα (ο δεύτερος πέρασε αλλαγή στο 68΄ αντί του Σίγκουρτσον) η Κοπεγχάγη δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στην πολωνική Πιάστ Γκλίβιτσε (3-0).

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα η Μίλαν επιβλήθηκε με 3-2 της Μπόντο Γκλιμτ, με τον Τσαλχάνογλου να πετυχαίνει 2 γκολ.
Το σκορ της βραδιάς πέτυχε η Λίντσερ στην Αυστρία, όπου διέλυσε με 7-0 την Ντουνάϊτσκα Στρέντα. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν 5 γκολ στο β΄ μέρος.

Ο Κολοβός ξεκίνησε στην ενδεκάδα της Σερίφ Τιρασπόλ (αντικαταστάθηκε στο 89΄ από τον Ντο Σάντος), αλλά η ομάδα της Μολβαδίας ηττήθκε με 3-5 στα πέναλτι από την Ντάνταλκ κι αποκλείστηκε.

Βασικός σε όλο το 90λεπτο ήταν ο Βαγγέλης Παυλίδης με την φανέλα της Βίλεμ, ωστόσο, η ολλανδική ομάδα γνώρισε τη συντριβή στην έδρα της με 0-4 από την Ρέιντζερς.

Μπακασέτας και Τζαβέλας ήταν βασικοί με την Αλάνιασπορ, ωστόσο, η Ρόζενμποργκ επικράτησε 1-0 εντός έδρας και προκρίθηκε.

Τα αποτελέσματα του Γ` προκριματικού γύρου του Europa League έχουν ως εξής:

Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος)-Λεχ Πόζναν (Πολωνία)        0-5
Σεντ Γκάλεν (Ελβετία)-ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ)                   0-1
Σαράγεβο (Βοσνία)-Μπούντουτσνοστ Π. (Μαυροβούνιο)    2-1
Σερίφ (Μολδαβία)-Ντάνταλκ (Ιρλανδία)                 3-5 πεν. (κ.αγ. & παρ. 1-1)
Αραράτ Αρμένια (Αρμενία)- Τσέλιε (Σλοβενία)          1-0 παρ. (κ.αγ. 0-0
Ρίγα (Λετονία)-Σέλτικ (Σκωτία)                       0-1
Κουόπιο (Φινλανδία)-Σούντουβα (Λιθουανία)            2-0
Λέγκια (Πολωνία)-Ντρίτα (Κόσοβο)                     2-0
Κλάκσβικ (Νησιά Φαρόε)-Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία)    6-1
Τζουργκάρντεν (Σουηδία)-Κλουζ (Ρουμανία)             0-1
Φλοριάνα (Μάλτα)-Φλόρα Ταλίν (Εσθονία)               2-4 πεν. (κ.αγ. & παρ. 0-0)
Μούρα (Σλοβενία)-Αϊντχόφεν (Ολλανδία)                1-5
Μάλμε (Σουηδία)-Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ (Κροατία)        5-0
Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Πορτογαλία)-Αμπερντίν (Σκωτία)  1-0
Σαρλερουά (Βέλγιο)-Παρτιζάν (Σερβία)                 2-1 παρ. (κ.αγ. 1-1)
Ρόζενμποργκ (Νορβηγία)-Αλάνιασπορ (Τουρκία)          1-0
Βόλφσμπουργκ (Γερμανία)-Ντέσνα Τσερνίχιβ (Ουκρανία)  2-0
Φεχέρβαρ (Ουγγαρία)-Ρεμς (Γαλλία)                    4-1 πεν. (κ.αγ. & παρ. 0-0)
Γρανάδα (Ισπανία)-Λοκομοτίβ Τιφλίδας (Γεωργία)       2-0
Ριέκα (Κροατία)-Κόλος Κοβαλίβκα (Ουκρανία)          24/09
Λίντσερ (Αυστρία)-Ντουναΐσκα Στρέντα (Σλοβακία)      7-0
Μίλαν (Ιταλία)-Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία)              3-2
Σκεντίγια (Βόρεια Μακεδονία)-Τότεναμ (Αγγλία)        1-3
Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο)-Βοϊβοντίνα (Σερβία)          2-1 παρ. (κ.αγ. 1-1)
Ροστόφ (Ρωσία)-Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ)                1-2
Βίλεμ (Ολλανδία)-Ρέιντζερς (Σκωτία)                  0-4
Μπεσίκτας (Τουρκία)-Ρίο Άβε (Πορτογαλία)             2-4 πεν. (κ.αγ & παρ. 1-1)
Στεάουα Βουκ. (Ρουμανία)-Σλόβαν Λίμπερετς (Τσεχία)   0-2
Χάποελ Μπέερ Σεβά (Ισραήλ)-Μάδεργουελ (Σκωτία)       3-0
Κοπεγχάγη (Δανία)-Πιάστ Γκλίβιτσε (Πολωνία)          3-0
Βασιλεία (Ελβετία)-Ανόρθωση (Κύπρος)                 3-2
Γαλατασαράι (Τουρκία)-Χάιντουκ Σπλιτ (Κροατία)       2-0
Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία)-Σεντερίσκε (Δανία)           3-0
ΑΠΟΕΛ (Κύπρος)-Ζρίνσκι (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)           4-2 πεν. (κ.αγ. & παρ. 2-2)
ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία)-B36 Τόρσχαβν (Νησιά Φαρόε)  3-1

ΘΕΜΗΣ ΤΟΓΙΑΣ

Περισσότερα στη κατηγορία Αθλητικά Νέα
«Επτάρα» της Λίβερπουλ στο ντεμπούτο του Τσιμίκα

Με τον Κώστα Τσιμίκα βασικό σε όλο το ματς, στο επίσημο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Λίβερπουλ, οι «reds»...