Η ζωτικότητα δεν φαίνεται μόνο στη δυνατότητα να επιμένεις, αλλά και στη δυνατότητα να μπορείς να ξεκινάς πάλι από την αρχή. Francis Scott Fitzgerald, 1896-1940, Αμερικανός συγγραφέας

Όλα… μηδέν στο ντέρμπι του «Ολίμπικο»

12 Νοεμβρίου, 2023

Ισόπαλο χωρίς γκολ έληξε το ντέρμπι της Ρώμης της Λάτσιο με την Ρόμα, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Serie A. Στο μεταξύ, η Αταλάντα απέφυγε την ήττα στο Ούντινε στις καθυστερήσεις, παίρνοντας τουλάχιστον το βαθμό της ισοπαλίας στο «Φρίουλι» κόντρα στην Ουντινέζε (1-1). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 44ο λεπτό με τον Γουάλας, αλλά οι «μπεργκαμάσκι» κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Εντερσον.
    Νωρίτερα η Εμπολι σόκαρε το «Ντιέγκο Μαραντόνα», καθώς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έριξε το καναβάτσο τη Νάπολι, επικρατώντας με 1-0 κόντρα σε όλα τα προγνωστικά. Ο Βίκτορ Κοβαλένκο ήταν ο σκόρερ των γηπεδούχων, που ξέφυγαν από τη ζώνη του υποβιβασμού. Από την πλευρά τους οι πρωταθλητές Ιταλίας είχαν και πάλι μεγάλα αγωνιστικά προβλήματα και ο Ρούντι Γκαρσιά μόνο ασφαλής δεν πρέπει να αισθάνεται στον πάγκο των «παρτενοπέι». Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 12ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της ιταλικής Serie A έχουν ως εξής:

Σασουόλο-Σαλερνιτάνα    2-2
(36΄, 53΄ Τόρστβεντ – 5΄ Τσουκβουεμέσι, 17΄ Ντια)
Τζένοα-Βερόνα           1-0