Στη Μέση Ανατολή, δεν μπορείς να κάνεις πόλεμο χωρίς την Αίγυπτο και δεν μπορείς να κάνεις ειρήνη χωρίς τη Συρία. Χένρυ Κίσσιγκερ, 1923-, Αμερικανός πολιτικός

Οι ελληνικές συμμετοχές της 4ης ημέρας (26/07)

25 Ιουλίου, 2021

Διαβάστε όλα τα νέα των Ολυμπιακών Αγώνων στην ειδική ενότητα του ΑΠΕ – ΜΠΕ: Ολυμπιακοί Αγώνες – Τόκιο 2020

 

Τη συμμετοχή οκτώ Ελλήνων αθλητών κι αθλητριών περιλαμβάνει το πρόγραμμα της Δευτέρας (26/07), στην 4η ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο.
Ξεχωρίζει, βεβαίως, ο αγώνας της Μαρίας Σάκκαρη εναντίον της Σέρβας Νίνα Στογιάνοβιτς για το δεύτερο γύρο του μονού γυναικών στο τένις, ενώ «μπαίνουν» στη… μάχη ο Περικλής Ηλίας στην ορεινή ποδηλασία και η Δώρα Γκουντούρα στο ατομικό γυναικών σπάθης, ξεκινώντας από το γύρο των «32».
Στην κολύμβηση ο Απόστολος Χρήστου θα συμμετάσχει στους ημιτελικούς των 100μ. ύπτιο, ενώ συνεχίζουν τις προσπάθειές τους στην ιστιοπλοΐα οι Κατερίνα Δίβαρη (RS:X Γυναικών), Βασιλεία Καραχάλιου (Laser Radial Γυναικών) και Βύρωνας Κοκκαλάνης (RS:X Ανδρών).

ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΤΗΣ 4ης ΗΜΕΡΑΣ

ΔΕΥΤΕΡΑ 26 ΙΟΥΛΙΟΥ

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
100μ. ύπτιο ανδρών: Ημιτελικοί (05:31) Απόστολος Χρήστου

ΤΕΝΙΣ
Ariake Tennis Court 7
Δεύτερος γύρος μονό γυναικών (05:00): Μαρία Σάκκαρη εναντίον της Νίνα Στογιάνοβιτς (Σερβία)

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ
Asaka Shooting-Shotgun Range
Σκητ ανδρών: Προκριματικός – Δεύτερη ημέρα (04:00) – Νίκος Μαυρομάτης
Σκητ ανδρών: Τελικός (09:50) Νίκος Μαυρομάτης (εφόσον προκριθεί)

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
Kamakura 
-RS:X Γυναικών: Ιστιοδρομίες 4-6: Κατερίνα Δίβαρη (06:05 ιστιοδρομία 4)
Enoshima 
-Laser Radial Γυναικών: Ιστιοδρομίες 3-4: Βασιλεία Καραχάλιου (08:35, ιστιοδρομία 3)
Kamakura 
-RS:X Ανδρών: Ιστιοδρομίες 4-6: Βύρωνας Κοκκαλάνης (09:05, ιστιοδρομία 4)

ΟΡΕΙΝΗ ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ
Izu MTB Course
-Αγώνας ανδρών (09:00) – Περικλής Ηλίας

ΞΙΦΑΣΚΙΑ
Makuhari Messe B Yellow Piste
-Σπάθη: Ατομικό γυναικών γύρος των “32” (04:45): Δώρα Γκουντούρα εναντίον της Μισάκι Εμούρα (Ιαπωνία)
-Σπάθη: Ατομικό γυναικών γύρος των “16” (07:35 – 08:25): Δώρα Γκουντούρα (εφόσον προκριθεί)
-Σπάθη: Ατομικό γυναικών προημιτελικοί (09:25 – 09:50): Δώρα Γκουντούρα (εφόσον προκριθεί)
-Σπάθη: Ατομικό γυναικών ημιτελικοί (12:00 – 12:50): Δώρα Γκουντούρα (εφόσον προκριθεί)
-Σπάθη: Ατομικό γυναικών αγώνας χάλκινου μεταλλίου (13:50): Δώρα Γκουντούρα (εφόσον προκριθεί)
-Σπάθη: Ατομικό γυναικών αγώνας χρυσού μεταλλίου (14:45): Δώρα Γκουντούρα (εφόσον προκριθεί)

 

ΚΩΣΤΑΣ ΓΟΥΛΗΣ