Η μόνη αποτυχία που μπορεί να φοβάται κανείς είναι να μην επιμένει στο στόχο που θεωρεί ότι είναι ο καλύτερος. George Eliot, 1819-1889, Αγγλίδα συγγραφέας

Ο Ράμος και το «κλειστό κλαμπ» των 10 γκολ

6 Ιουλίου, 2020

Η επανέναρξη της La Liga σηματοδοτείται από την εκπληκτική κατάσταση της Ρεάλ Μαδρίτης και του Σέρχιο Ράμος. Οι «μερένχες» μετρούν επτά νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις και ο κορυφαίος κεντρικός αμυντικός, σκοράρει… κατά βούλήση.

Μάλιστα, εχθές, ο Ισπανός διεθνής στόπερ, χάρισε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στους Μαδριλένους, καθώς ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε ο Μαρσέλο, διαμορφώνοντας το τελικό 1-0 μέσα στο Μπιλμπάο επί της Αθλέτικ.

Με αυτό το γκολ, ο Ράμος έφθασε τα 10 τέρματα (σ.σ. τα πέντε από την «άσπρη βούλα») για την αγωνιστική περίοδο 2019-20 και… μπήκε σ΄ένα «πολύ κλειστό κλάμπ». Ειδικότερα, ο σκληροτράχηλος αμυντικός, έγινε ο -μόλις- τέταρτος  αμυντικός που σημειώνει δέκα γκολ σε μία χρονιά στο ισπανικό πρωτάθλημα.

Γ. Διακογιάννης

Προηγήθηκαν, ο Ρόναλντ Κούμαν που κατάφερε κάτι αντίστοιχο τέσσερις φορές στην καριέρα του με την Μπαρτσελόνα, ο Φερνάντο Ιέρο που το πέτυχε τρεις αγωνιζόμενος με τη Ρεάλ Μαδρίτης και ο Μαριάνο Πιέρνα της Χετάφε από την περίοδο 2005-06.