Όποιος ξέρει να υπομένει τα πάντα, μπορεί και να τολμά τα πάντα. Vauvenargues, 1715-1747, Γάλλος γνωμικογράφος

Ο Λουκάκου άνοιξε λογαριασμό με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

18 Ιουλίου, 2017

Ανοιξε λογαριασμό ο Ρομέλου Λουκάκου με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.Ο Βέλγος  επιθετικός σημείωσε (38) το γκολ της νίκης (2-1) απέναντι στην Ρεάλ Σολτ Λέικ, σε φιλικό προετοιμασίας στη Γιούτα.
 «Είμαι ευτυχής για τη νίκη και την ομάδα», δήλωσε στο κανάλι της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ο διεθνής επιθετικός του Βελγίου, ο οποίος μετακόμισε από την Εβερτον την περασμένη εβδομάδα. «Είμαι εδώ για να σημειώσω γκολ και να είμαι χρήσιμος για την ομάδα, αλλά στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ παίζουμε για να κερδίσουμε, αυτή είναι η νοοτροπία μου όταν μπαίνω στο γήπεδο και όλα έρχονται με αυτό».
 Ο Ζοσέ Μουρίνιο, ήταν έξαλλος, εξαιτίας της κόκκινης κάρτας  που δέχθηκε ο  Αντόνιο Βαλένθια, στο δεύτερο ημίχρονο για ένα φάουλ στον Σεμπάστιαν Σαουσέδο και αρνήθηκε το αίτημα του διαιτητή να αντικαταστήσει τον άσο από τον Ισημερινό.
 «Δεν το έκανα γιατί δεν συμφωνώ με την κάρτα», ανέφερε ο Πορτογάλος. «Γιατί ο Σαουσέδο, αυτό νομίζω ότι είναι το όνομα του παίκτη , ήταν πραγματικά επιθετικός σε όλο το δεύτερο ημίχρονο». Ο Μιχταριάν σημείωσε (29) το άλλο γκολ της Γιουνάιτεντ, ο Λουίς Σίλβα, είχε ανοίξει  (24΄) το σκορ για τους Αμερικάνους.