Όλα όσα πρέπει να ειπωθούν έχουν ήδη ειπωθεί, αλλά μιας και κανένας δεν ακούει, πρέπει να γυρίζουμε συνεχώς πίσω και να τα λέμε όλα ξανά από την αρχή. Andre Gide, 1869-1951, Γάλλος συγγραφέας.

Νίκη του Άγιαξ, «γκέλα» για Φέγενορντ

16 Οκτωβρίου, 2021

Με σκόρερ τους Αλέ (24΄) και Νέρες (75΄), ο Άγιαξ νίκησε 2-0 στο στάδιο «Αμπε Λένστρα» τη Χέρενφεν και παραμένει στην κορυφή του ολλανδικού πρωταθλήματος. Αντίθετα, η Φέγενορντ «στραβοπάτησε», καθώς παραχώρησε ισοπαλία 2-2 στη Βααλβάικ, και έμεινε έξι βαθμούς πίσω από την κορυφή (έχοντας πάντως ένα ματς λιγότερο από τον «Αίαντα»).

Στο μεταξύ, οι Γκόου Αχέντ Ιγκλς νίκησαν 4-2 τη Χέρακλες, με τον Γιάννη-Φοίβο Μπότο να παίζει βασικός, αλλά να αποβάλλεται στο 70΄. Η ομάδα του στο φινάλε έμεινε με εννέα παίκτες (αποβλήθηκε και ο Λίντμπεργκ, λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι), αλλά κατάφερε να κρατήσει τη νίκη και μάλιστα να πετύχει τέταρτο γκολ στις καθυστερήσεις. Βασικός στη Χέρακλες ήταν ο ελληνικής καταγωγής μέσος (γεννημένος στη Γερμανία) Ορέστης Κιομουρτζόγλου.