Κάποιοι γεννιούνται Μεγάλοι, κάποιοι πετυχαίνουν τη μεγαλοσύνη, και σε κάποιους η μεγαλοσύνη έρχεται ουρανοκατέβατη. William Shakespeare, 1564-1616, Άγγλος δραματουργός

Nations League: Ανέβηκε στη League C η Λετονία

25 Σεπτεμβρίου, 2022

Φινάλε θρίλερ είχε ο 1ος όμιλος της League D του 3ου Nations League, με τη Λετονία να παίρνει το «εισιτήριο» για την αμέσως μεγαλύτερη κατηγορία (League D), παρότι ισοβάθμισε με την Μολδαβία στην κορυφή του γκρουπ (13β.). Οι Μολδαβοί με δύο γκολ του Στίνα στις καθυστερήσεις επικράτησαν 2-0 του Λιχτενστάιν, που έμεινε χωρίς βαθμό μετά από 6 αγωνιστικές!

Ο βαθμός που απέσπασε στο στάδιο «Νασιονάλ» απέναντι στη γηπεδούχο Ανδόρα (1-1) η ομάδα του Ντάινις Καζακέβικς αποδείχθηκε «χρυσός». Με αυτόν έφτασε στους 13 βαθμούς στον όμιλο, όσους συγκέντρωσε και η Μολδαβία, αλλά οι Λετονοί πήραν την πρωτιά έχοντας καλύτερη διαφορά τερμάτων (12-5 έναντι 11-6 των αντιπάλων τους), ενώ και στα μεταξύ τους ματς επικράτησε με 4-2 στο Κισινάου, ενώ ηττήθηκε στη Ρίγα με 1-2. 

Η Ανδρόρα με 8 βαθμούς πήρε την τρίτη θέση του γκρουπ.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής (τελευταίας) των ομίλων του Nations League:

League A

1ος όμιλος

Δανία-Γαλλία       21:45 
Αυστρία-Κροατία    21:45

2ος όμιλος

Πορτογαλία-Ισπανία 27/9 (21:45)
Ελβετία-Τσεχία     27/9 (21:45)

3ος όμιλος

Ουγγαρία-Ιταλία    26/9 (21:45)
Αγγλία-Γερμανία    26/9 (21:45)

4ος όμιλος

Ουαλία-Πολωνία     21:45 
Ολλανδία-Βέλγιο    21:45 

League B

1ος όμιλος

Ιρλανδία-Αρμενία   27/9 (21:45)
Ουκρανία-Σκωτία    27/9 (21:45)

2ος όμιλος

Αλβανία-Ισλανδία   27/9 (21:45)
Ρωσία*-Ισραήλ      Ματαιώθηκε
* Η Ρωσία δεν θα μετάσχει στον 2ο όμιλο της League B και θα καταταγεί τέταρτη στο γκρουπ.

3ος όμιλος

Ρουμανία-Βοσνία       26/9 (21:45)
Μαυροβούνιο-Φινλανδία 26/9 (21:45)

4ος όμιλος

Νορβηγία-Σερβία    27/9 (21:45)
Σουηδία-Σλοβενία   27/9 (21:45)

League C

1ος όμιλος

Νησιά Φαρόε-Τουρκία     21:45   
Λουξεμβούργο-Λιθουανία  21:45

2ος όμιλος

Κόσοβο-Κύπρος      27/9 (21:45)
ΕΛΛΑΔΑ-Β.Ιρλανδία  27/9 (21:45)

3ος όμιλος

Αζερμπαϊτζάν-Καζακστάν  19:00
Σλοβακία-Λευκορωσία     19:00 

4ος όμιλος

Γιβραλτάρ-Γεωργία      26/9 (21:45)
Β. Μακεδονία-Βουλγαρία 26/9 (21:45)

                
League D

1ος όμιλος

Μολδαβία-Λιχτενστάιν 2-0
(90΄+2, 90+4΄ Στίνα)
 
Ανδόρα-Λετονία       1-1
(89΄ Ρόσας – 50΄ Γκουτκόβσκις)

2ος όμιλος

Σαν Μαρίνο-Εσθονία  26/9 (21:45)

 

ΘΕΜΗΣ ΤΟΓΙΑΣ