Η χρήση βίας είναι πολύ κακή λύση για οποιοδήποτε πρόβλημα. Γενικώς, χρησιμοποιείται μόνο από μικρά παιδιά και μεγάλα έθνη. David Friedman, 1945- , Αμερικανός πολιτικός επιστήμονας

«Μοίρασε… ασπιρίνες» ο Παλάσιος

13 Ιανουαρίου, 2024

Η Λεβερκούζεν λαχτάρισε, αλλά τελικά πήρε την κρίσιμη νίκη στις καθυστερήσεις σήμερα στη Βαυαρία με 1-0 στην έδρα της μαχητικής Άουγκσμπουργκ, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Bundesliga, για ν’ απομακρυνθεί ξανά από την Μπάγερν Μονάχου στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Τσάβι Αλόνσο, που συνεχίζει την τεράστια προσπάθεια της για την κατάκτηση του τίτλου φέτος στη Γερμανία, είχε τον έλεγχο του ματς, αλλά δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους στην καλά οργανωμένη άμυνα των γηπεδούχων, οι οποίοι κατάφερναν να εξουτερώνουν τα ατού της Μπάγερ.

Ολα αυτά έως το τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Παλάσιος βρήκε τον τρόπο να εκμεταλλευτεί τη στιγμιαία αδράνεια της άμυνας, να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να χαρίσει μια καθοριστική νίκη στην ομάδα του.

Από εκεί και πέρα μεγάλη νίκη πέτυχε στη Λειψία η Αϊντραχτ Φρανκφούρτης επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 1-0, μπαίνοντας δυναμικά στη μάχη για μια θέση στην τετράδα και της συμμετοχής τη νέα σεζόν στο Champions League.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 17ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Bundesliga έχουν ως εξής:

Μπάγερν Μονάχου-Χοφενχάιμ       3-0