Μπορεί κανείς να φυλακιστεί σ΄ ένα δωμάτιο με ξεκλείδωτη πόρτα, αν τυχόν η πόρτα ανοίγει προς τα μέσα και δεν του περάσει απ΄ το να τραβήξει αντί να σπρώξει. Ludwig Wittgenstein, 1889-1951, Αυστριακός φιλόσοφος

Με νίκη ξεκίνησε η Πόρτο την υπεράσπιση του τίτλου

20 Σεπτεμβρίου, 2020

Η Πόρτο άρχισε να υπερασπίζεται τον τίτλο της με νίκη (3-1) εναντίον της Μπράγκα στην πρεμιέρα της στο πρωτάθλημα.
 Στο Dragão, ο Αντρέ Κάστρο έβαλε (20’) μπροστά στο σκορ τους επισκέπτες, αλλά το τέλος του πρώτου ημιχρόνου θα καταλήξει να είναι αποφασιστικό για το αποτέλεσμα του παιχνιδιού.
 Ο Σέτζιο Ολιβέιρα, μετά από ασίστ στο  Άλεξ Τέλες, ισοφάρισε στο 45+1’, ενώ λίγο αργότερα, στο 45+4’, ο Μούσα Μαρέγκα κέρδισε πέναλτι από τον Ραούλ Σίλβα, και ο Άλεξ Τέλες μετέτρεψε σε γκολ.
 Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μεχντί Ταρέμι, που είχε μπει στο παιχνίδι λίγα λεπτά πριν κέρδισε νέο πέναλτι και ο Άλεξ Τέλες , στο 88′, διαμόρφωσε το τελικό σκορ (3-1), με το δεύτερο προσωπικό του γκολ από τα εννέα μέτρα.

Φαμαλικάο-Μπενφίκα            1-5

Γκιμαράες-Μπελενένσες         0-1

Νασιονάλ-Μποαβίστα            3-3