Εγώ περιέχω και τον αριστερό. Ο αριστερός όμως δεν με περιέχει. Μάνος Χατζιδάκις, 1925-1994, Έλληνας μουσικοσυνθέτης

Ήττα-σοκ (2-1) για την Πόρτο στην… επιστροφή

Ήττα σοκ (2-1) από την Φαμαλικάο, γνώρισε η πρωτοπόρος στην Πορτογαλία, Πόρτο, επιστρέφοντας στη δράση, μετά τη διακοπή λόγω της πανδημίας του κορονοϊού.
 Ένα λάθος από τον Αργεντινό τερματοφύλακα της Πόρτο Αγκουστίν Μαρτσεσίν, τρία λεπτά μετά το ημίχρονο, που εκμεταλλεύτηκε ο Φάμπιο Μαρτίνς (σ.σ: έφτασε η μπάλα στα πόδια του και σκόραρε σε κενή εστία)  χάρισε στην-νεοφώτιστη-οικοδέσποινα το προβάδισμα.
 Ο Κορόνα ισοφάρισε στο 74ο λεπτό για τους «δράκους», αλλά η Φαμαλικάο πήρε το προβάδισμα τέσσερα λεπτά αργότερα, όταν ο Πέντρο Γκονζάλεζ με εξαιρετική προσπάθεια και δυνατό σουτ νίκησε τον Μαρτσεσίν.
 Η Πόρτο ήταν…τυχερή στο πρώτο ημίχρονο όταν ο Πέπε φάνηκε να κάνει πέναλτι, αλλά  ο διαιτητής έδειξε συνέχεια στο παιχνίδι.
 Όλοι οι αγώνες γίνονται πίσω από κλειστές πόρτες, χωρίς θεατές αλλά βίντεο που δημοσιεύτηκαν σε ιστοσελίδες έδειξαν ότι περίπου 200 οπαδοί της Πόρτο συγκεντρώνονταν έξω από το γήπεδο, τραγουδώντας και κουνώντας σημαίες. Οι περισσότεροι φορούσαν μάσκες αλλά  χωρίς να τηρούν τις αποστάσεις.
 Ο Πόρτο βρίσκεται στην κορυφή της κατάταξης με 60 βαθμούς, αλλά θα μπορούσε να χάσει το προβάδισμα, αφού απόψε η Μπενφίκα φιλοξενεί την Τοντέλα.
 Νωρίτερα, η Πορτιμονενσε κέρδισε 1-0 την Ζιλ Βισέντε , στο παιχνίδι με το οποίο επανεκκίνησε το πρωτάθλημα.
 «Το ποδόσφαιρο χωρίς κόσμο  στις εξέδρες είναι πολύ παράξενο, έμοιαζε με ένα παιχνίδι προετοιμασίας», δήλωσε ο προπονητής του Πορτιμονένσε, Παουλο Σέτζιο. ενώ εκείνος της Ζιλ Βισέντε, Βίορ Ολιβέιρα, συμφώνησε.
 «Χρειαζόμαστε τους φιλάθλους», είπε. «Κοιτάζοντας τι συμβαίνει αλλού, νομίζω ότι το ποδόσφαιρο μπορεί να έχει μερικούς οπαδούς, ίσως το 20% ή το 30% της χωρητικότητας του σταδίου. Το ποδόσφαιρο χωρίς φιλάθλους δεν είναι ποδόσφαιρο».