Η απόφαση να αποφύγουμε κάτι κακό σπάνια υλοποιείται πριν το κακό προχωρήσει τόσο πολύ, ώστε να είναι δυνατό να το αποφύγουμε. Thomas Hardy, 1840-1928, Άγγλος συγγραφέας & ποιητής

Ευρωπαϊκό υγρού στίβου (3η μέρα): ): Αλλα 3 μετάλλια στα ελληνικά… ραντάρ

19 Ιουνίου, 2024

Ακόμη τρεις τελικούς με ελληνική συμμετοχή και με πολλές ελπίδες διάκρισης περιλαμβάνει το πρόγραμμα της αυριανής (19/6) 3ης ημέρας του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κολύμβησης, στο Βελιγράδι.

Προηγείται χρονικά ο Απόστολος Σίσκος, ο οποίος στις 19:40 θα αγωνιστεί στην κεντρική διαδρομή (4) του τελικού στα 200μ. ύπτιο, καθώς πέτυχε την καλύτερη επίδοση των ημιτελικών με 1:56.54.

Ο 19χρονος αθλητής, μετά την έκτη θέση στο Παγκόσμιο της Ντόχα, έχει την ευκαιρία να ανέβει στο βάθρο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κι ενώ ακολουθεί η παρθενική συμμετοχή του σε Ολυμπιακούς Αγώνες, τον επόμενο μήνα στο Παρίσι.

Λίγα λεπτά αργότερα (19:47), τη σκυτάλη παίρνει η Αννα Ντουντουνάκη, στην τέταρτη διαδοχική συμμετοχή της σε τελικό των 50μ. πεταλούδα.

Μετά από δύο τέταρτες θέσεις στις προηγούμενες διοργανώσεις (2021 και 2022), η Χανιώτισσα πρωταθλήτρια θα επιδιώξει να κάνει ένα βήμα παραπάνω και να ανέβει στο βάθρο και έχει τις δυνατότητες να τα καταφέρει.

Στον ημιτελικό σημείωσε επίδοση 26.12 και πέρασε δεύτερη, πίσω από τη Σουηδή Σάρα Γιούνεβικ (25.84), οπότε θα αγωνιστεί στη διαδρομή 5.

Με «όπλο» την εμπειρία της, η 29χρονη κολυμβήτρια είναι φαβορί για ένα μετάλλιο και μπορεί να παλέψει για το χρυσό.

Στις 21:07, τέλος, ο Δημήτρης Μάρκος θα αγωνιστεί στον τελικό των 800μ. ελεύθερο, όπου πέρασε με την τρίτη καλύτερη επίδοση (7:50.38) και θα «πέσει» στη διαδρομή 3.

Ο 23χρονος κολυμβητής ξέρει ότι έχει μεγάλη ευκαιρία να ανέβει στο βάθρο, καθώς, με εξαίρεση τον Ουκρανό δις πρωταθλητή Ευρώπης Μιχαϊλο Ρόμαντσουκ, που είναι το μεγάλο φαβορί, δεν υπάρχει άλλος φιναλίστ «φόβητρο».

Η αποψινή ακύρωση της «σκυτάλης» 4Χ100μ. μικτή ομαδική mixed αφήνει τη Νόρα Δράκου να αναζητά ακόμη το πρώτο μετάλλιο της καριέρας της, σε επίπεδο γυναικών.

Η 32χρονη πρωταθλήτρια καλείται να ξεπεράσει το σοκ (αφού η ίδια ήταν «υπεύθυνη» για την ακύρωση, για ένα εκατοστό του δευτερολέπτου) και να δώσει τη μάχη της στα 50μ. ύπτιο, όπου ξεκινά με πολλές αξιώσεις.

Η πολύπειρη κολυμβήτρια, με το 27.84 που πέτυχε στο Παγκόσμιο της Ντόχα, έχει τη δεύτερη καλύτερη επίδοση ανάμεσα στις συμμετέχουσες, μαζί με την Πολωνή Αντέλα Πισκόρσκα και πίσω μόνο από την Ιρλανδή Ντανιέλε Χιλ (27.64), ενώ δεν υπάρχουν άλλες αθλήτριες κάτω από τα 28 δευτερόλεπτα.

Η Δράκου θα αγωνιστεί στις 11:04, στην 1η προκριματική σειρά του αγωνίσματος (διαδρομή 4), και λογικά δεν θα έχει πρόβλημα να περάσει στους απογευματινούς ημιτελικούς.

Λίγο νωρίτερα, στις 10:58 π.μ., θα διεξαχθεί η 5η προκριματική σειρά στα 100μ. πεταλούδα ανδρών, όπου υπάρχει διπλή ελληνική συμμετοχή. Ο Κώστας Στάμου (διαδρομή 1) έχει την 20η επίδοση με 52.66 και ο Τάσος Κούγκουλος (διαδρομή 8) την 23η με 52.71. Αμφότεροι θα επιδιώξουν να πετύχουν ένα ατομικό ρεκόρ, που πολύ πιθανά να σταθεί αρκετό για να τους δώσει το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Αύριο, τέλος, έχουμε και την πρώτη ελληνική συμμετοχή στα αγωνίσματα καταδύσεων του 37ου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος υγρού στίβου, με τη Σταυρούλα Χαλέμου να παίρνει το «βάπτισμα του πυρός» σε μεγάλη διοργάνωση. Η 18χρονη αθλήτρια θα μετρήσεις τις δυνάμεις της στα προκριματικά της πλατφόρμας 10μ., με τον προκριματικό να αρχίζει στις 11 π.μ. Μετέχουν συνολικά 16 αθλήτριες και οι 12 καλύτερες θα περάσουν στον τελικό, που είναι προγραμματισμένος για τις 18:10.

Το πρόγραμμα και οι ελληνικές συμμετοχές της 3ης ημέρας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης του Βελιγραδίου:

10:30 200μ. ελεύθερο Γ (Προκριματικοί)
10:48 100μ. πεταλούδα Α (Προκριματικοί) –Στάμου, Κούγκουλος–
11:04 50μ. ύπτιο Γ (Προκριματικοί) –Δράκου–
11:10 200μ. πρόσθιο Α (Προκριματικοί)
11:22 400μ. μικτή ατομική Γ (Προκριματικοί)
11:36 4Χ100μ. ελεύθερο Γ (Προκριματικοί)

19:30 200μ. ελεύθερο Γ (Ημιτελικοί)
19:40 200μ. ύπτιο Α (ΤΕΛΙΚΟΣ) –Σίσκος–
19:47 50μ. πεταλούδα Γ (ΤΕΛΙΚΟΣ) –Ντουντουνάκη–
19:52 100μ. ελεύθερο Α (ΤΕΛΙΚΟΣ)
19:58 100μ. πρόσθιο Γ (ΤΕΛΙΚΟΣ)
20:04 100μ. πεταλούδα Α (Ημιτελικοί)
20:27 50μ. ύπτιο Γ (Ημιτελικοί)
20:34 200μ. πρόσθιο Α (Ημιτελικοί)
20:58 400μ. μικτή ατομική Γ (ΤΕΛΙΚΟΣ)
21:07 800μ. ελεύθερο Α (ΤΕΛΙΚΟΣ) –Μάρκος–
21:20 4Χ100μ. ελεύθερο Γ (ΤΕΛΙΚΟΣ)

 

ΓΙΑΝΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΟΓΛΟΥ