Είναι επικίνδυνο για έναν υποψήφιο να λέει πράγματα που οι άνθρωποι μπορεί να θυμούνται. Eugene McCarthy, 1916-2005, Αμερικανός πολιτικός

Ανατροπή και νίκη της Γραμματικοπούλου απέναντι στη νέα Βοσνιάκι

20 Απριλίου, 2018

Στο καλύτερο μέχρι τώρα ματς όλης της διοργάνωσης, η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου, αν και βρέθηκε να χάνει το 1ο σετ και να μένει πίσω στο 2ο, κατάφερε να «γυρίσει» το παιχνίδι και να νικήσει την Δανέζα Κλάρα Τάουσον με 6(3)-7, 7-6(4), 6-0 στον πρώτο αγώνα της Ελλάδας με την Δανία, για το 2ο γκρουπ της Ευρωαφρικανικής ζώνης του Fed Cup, που διεξάγεται στο Τατόι.

Η μόλις 15χρονη Κλάρα Τάουσον επιβεβαίωσε τους ειδικούς που μιλούν, όχι απλώς για μια «νέα Βοσνιάκι», αλλά για το ανερχόμενο μεγάλο «αστέρι» του παγκόσμιου τένις. Η Δανέζα τενίστρια, νο 734 αυτή την στιγμή στην παγκόσμια κατάταξη γυναικών, αλλά στο νο 6 κάτω των 18 ετών, έδειξε όλες τις αρετές της, αν και στο 3ο σετ «παραδόθηκε» στην ορμή της Γραμματικοπούλου.

Στο 1ο σετ έγινε «μάχη» με ανατροπές. Η Τάουσον προηγήθηκε 2-1, η 21χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια, νο 171 στον κόσμο, το γύρισε και το πήγε στο 3-5, έφτασε μάλιστα και στον πόντο για να πάρει το σετ, όμως η Τάουσον έδειξε εξαιρετική αντοχή. Αφού κατάφερε να σπάσει το σερβίς της Γραμματικοπούλου, στη συνέχεια έκανε το σκορ 6-5 υπέρ της, αμέσως μετά πήγε στο 6-6 και η Δανέζα νίκησε στο τάι-μπρέικ.

Στο 2ο σετ η «μάχη» δυνάμωσε ακόμη περισσότερο, με την Γραμματικοπούλου αυτή την φορά να πετυχαίνει την ανατροπή. Η Τάουσον πήρε ένα προβάδισμα 4-2 και 5-3 και έφτασε σε «ματς πόιντ». Όμως η Ελληνίδα τενίστρια, όχι μόνο κατάφερε να μείνει στο παιχνίδι, αλλά πήγε το σετ στο τάι-μπρέικ και το πήρε.

Στο τρίτο σετ πλέον η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου ήταν ασταμάτητη. Δεν άφησε κανένα περιθώριο στην αντίπαλό της, τη νίκησε 6-0 και μαζί πήρε και το παιχνίδι, μετά από 2 ώρες και 32 λεπτά.