Όποιος διατηρεί την ικανότητα να βλέπει την ομορφιά, δεν γερνάει ποτέ. Franz Kafka, 1883-1924, Τσέχος συγγραφέας

«Αγκαλιά» με τον τίτλο η Πόρτο

9 Ιουλίου, 2020

Με φουλ επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, η Πόρτο πέρασε νικηφόρα με 3-1 κι από την έδρα της Τοντέλα κι «αγκάλιασε» τον εφετινό τίτλο της Primeira Liga.

Οι «δράκοι» βρίσκονται πλέον στο +9 από τη Μπενφίκα, τρεις αγωνιστικές πριν από το φινάλε και περιμένουν πιθανή (νέα) απώλεια βαθμών των «αετών» στο ματς με τη Φαμαλικάο (23:30), για να ακουμπήσουν και με τα δύο… χέρια την «κούπα».
Η Πόρτο πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με τους Περέιρα (47’), Μαρεγκά (64’), η Τοντέλα μείωσε στο 73’ με το πέναλτι του Ρομάν, όμως στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Βιέιρα έκανε το τελικό 3-1.

Λίγη ώρα νωρίτερα η Ρίο Άβε νίκησε με 2-1 την Πορτιμονένσε (χάρις σε γκολ του Φελίπε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων) κι επανήλθε στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας και στα ευρωπαϊκά «εισιτήρια». Οι φιλοξενούμενοι είχαν ανοίξει το σκορ στο 6’ με τον Βαζ, ενώ στο 35’, ο Ταρέμι με πέναλτι ισοφάρισε για τους γηπεδούχους.

ΚΩΣΤΑΣ ΓΟΥΛΗΣ

Read previous post:
Η Φ. Γεννηματά συγκαλεί την Παρασκευή την Κοινοβουλευτική Ομάδα για την αποχή Γ. Παπανδρέου – Χ. Καστανίδη

Η πρόεδρος του Κινήματος Αλλαγής Φώφη Γεννηματά συγκαλεί αύριο στις 14:00 την Κοινοβουλευτική Ομάδα του κόμματος με αντικείμενο συζήτησης την...