Είτε η ανθρωπότητα θα τελειώσει τους πολέμους είτε οι πόλεμοι θα αποτελειώσουν την ανθρωπότητα - Τζων Κέννεντυ

Με την «ψυχή στο στόμα» η Ίντερ, 2-1 τη Βερόνα

6 Ιανουαρίου, 2024

Κατάφατσα με μία απρόσμενη απώλεια βαθμών βρέθηκε η Ιντερ, ωστόσο η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι επικράτησε με 2-1 της Ελλάς Βερόνα στο Μιλάνο, σε αναμέτρηση για τη 19η αγωνιστική της Serie A.

Τίποτα δεν προμήνυε το θρίλερ των τελευταίων λεπτών, όταν ο Λαουτάρο Μαρτίνες άνοιγε το σκορ μόλις στο 13ο λεπτό με πλασέ, από ωραία ενέργεια κι ασίστ του Ενρίκ Μιχταριάν.

Οι «νερατζούρι» είχαν κατοχή μπάλας, δοκάρι κι ευκαιρίες, αλλά όσο περνούσε ο χρόνος, οι «Ελληνες» το πίστευαν όλο και περισσότερο. Και στο 74’ ισοφάρισαν με τον Τόμας Ανρί που έμελλε, ωστόσο, από ωραίος να γίνει μοιραίος.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, από τα πέντε που είχε υποδείξει ο Μίχαελ Φάμπρι, ο Νταβίντε Φρατέζι έκανε το 2-1. Τέλος; Όχι.

Ο Ντάρκο Λάζοβιτς αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή για εντονότατες διαμαρτυρίες, με  αποτέλεσμα να περάσουν άλλα πέντε λεπτά. Στο 90+9’ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι με τον Τζιαντζιάκομο Μανιάνι, αλλά ο Ανρί σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Γιαν Ζόμερ, με τους οπαδούς της Ιντερ να… ξεφυσούν ανακουφισμένοι.

Στο +5 ξανά οι «νερατζούρι» από τη Γιουβέντους, που αύριο δοκιμάζεται στο Σαλέρνο.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ το υπόλοιπο πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής της Serie A και η βαθμολογία:

Μπολόνια-Τζένοα            1-1
(90΄+6  Ντε Σιλβέστρι – 20΄ Γκούντμουντσον)

Ίντερ-Βερόνα               2-1
(13΄ Μαρτίνες, 90+3΄ Φρατέζι – 74΄ Ανρί)

Φροζινόνε-Μόντσα         16:00
Λέτσε-Κάλιαρι            19:00
Σασουόλο-Φιορεντίνα      21:45