Το πολιτικό σύστημα θριαμβεύει επειδή είναι μια ενωμένη μειοψηφία που ενεργεί εναντίον μιας διαιρεμένης πλειοψηφίας. Will Durant, 1885-1981, Αμερικανός ιστορικός & φιλόσοφος

Η Νάπολι νίκησε την Τζένοα και πλησίασε την Γιουβέντους

19 Μάρτιος, 2018

Η Νάπολι εκμεταλεύτηκε το «στραβοπάτημα» της Γιουβέντους κόντρα στη ΣΠΑΛ για την 29η αγωνιστική του Καμπιονάτο, αφού κατάφερε έστω και δύσκολα με τέρμα του Αλμπιόλ (72΄) να κάμψει την αντίσταση της Τζένοα στο Σαν Πάολο με 1-0. Έτσι πλησίαση τη «Γηραιά Κυρία» στους δύο βαθμούς και η μάχη για τον τίτλο αποκτά νέο ενδιαφέρον στην Ιταλία.
Στο Ολίμπικο της Ρώμης, η Λάτσιο υποδέχθηκε την Μπολόνια με τον Βασίλη Τοροσίδη να ξεκινά στην αρχική ενδεκάδα των φιλοξενούμενων (αντικαταστάθηκε στο 77΄ από τον Ρομανιόλι). Το τελικό αποτέλεσμα ήταν ισόπαλο 1-1 αφού η Μπολόνια προηγήθηκε στο 3΄ με τον Βέρντι και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 16΄ με τον Λέιβα.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Ουντινέζε-Σασουόλο   1-2
(44΄ Φοφανά – 42΄αυτ. Αντάν, 74΄ Σένσι)
ΣΠΑΛ-Γιουβέντους     0-0
Σαμπντόρια-Ίντερ     0-5
(26΄ Πέρισιτς, 30΄, 31΄ πεν., 44΄, 52΄ Ικάρντι)
Μπενεβέντο-Κάλιαρι   1-2
(46΄ Μπρινιόλα – 90΄+2 Παβολέτι, 90΄+7 Μπαρέλα)
Κροτόνε-Ρόμα         0-2
(39΄ Ελ Σαράουι, 75΄ Ναϊνγκολάν)
Βερόνα-Αταλάντα      0-5
(2΄ Κριστάντε, 45΄ πεν., 48΄, 69΄ Ίλιτσιτς, 71΄ Γκόμεζ)
Μίλαν-Κιέβο          3-2
(10΄ Τσαλχάνογλου, 54΄ Κουτρόνε, 82΄ Σίλβα – 33΄ Σπενίσκι, 34΄ Ινγκλέζε)
Τορίνο-Φιορεντίνα    1-2
(86΄ Μπελότι – 59΄ Βερετού, 90΄+4 πεν. Τερό)

Κριστιάνο εσύ… σούπερ σταρ!

Η Ρεάλ Μαδρίτης δυσκολεύτηκε στο Α΄ ημίχρονο απέναντι στην έκπληξη της εφετινής σεζόν, Τζιρόνα, αλλά στην επανάληψη παρουσιάστηκε καταιγιστική και...