Μέσα στην αόριστη θεωρία ότι όλα στον κόσμο είναι λάθος, κάθε σταθερή αίσθηση ευθύνης εξαφανίζεται. Theodore Adorno, 1903-1969, Γερμανός φιλόσοφος

Η Κρουζέιρο πήρε προβάδισμα για τo Κύπελλο

11 Οκτώβριος, 2018

Ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο από τον μέσο Τιάγκο Νέβες έδωσε στην Κρουζέιρο  τη νίκη με σκορ 1-0 επί της Κορίνθιανς  στο πρώτο σκέλος του τελικού Κυπέλλου Βραζιλίας στο Μπέλο Οριζόντε.

Η γηπεδούχος κυριάρχησε στα πρώτα 45 λεπτά, αλλά αναγκάστηκε να περιμένει μέχρι τις καθυστερήσεις για να πάρει το προβάδισμα, όταν ο Νέβες με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Η ανωτερότητα της Κρουζέιρο ήταν εξίσου σαφής στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν μπόρεσε να αυξήσει το σκορ.

Η Κορίνθιανς που δεν είχε ούτε ένα σουτ προς την εστία ολόκληρα 90 λεπτά, ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Άντζελο Αράος.

Ο επαναληπτικός  θα γίνει στο Σάο Πάολο την επόμενη Τετάρτη.