Αν υπάρχουν δύο άνθρωποι με διδακτορικό σε μια υποανάπτυκτη χώρα, ο ένας θα είναι αρχηγός του κράτους και ο άλλος θα είναι εξόριστος. Kord Samuel, 1870-1963, Βρετανός πολιτικός.

Επίδειξη δύναμης ο Προμηθέας απέναντι στον Απόλλωνα

10 Φεβρουαρίου, 2024

Ο Προμηθέας δεν έδειξε… έλεος στον συμπολίτη του Απόλλωνα και κάνοντας επίδειξη δύναμης πήρε το «διπλό», με 84-56 και τη 10η νίκη του σε 18 αγωνιστικές της Basket League. Double double σημείωσε ο Άντονι Κάουαν με 17 πόντους (4/7 τρίποντα) και 10 ασίστ για τους νικητές. Ο Μπαζίνας πρόσθεσε 14 πόντους (4/5 τρίποντα) και 10 ο Κόφεϊ. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου «εκτέλεσαν» τον αντίπαλό τους έξω από τη γραμμή του τριπόντου έχοντας 13/34 τρίποντα (4/19 ο Απόλλων έξω από τα 6.75).

Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου συμβιβάστηκε με την 15η ήττα της (3-15) και παραμένει μόνη στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι Τσαντ Μπράουν και Μαλίκ Όζμπορν ήταν οι μόνοι διψήφιοι από τον Απόλλωνα, με 15 και πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 11-16, 19-36, 37-58, 56-84

Ένα μόνο δεκάλεπτο, το πρώτο, πρόβαλε αντίσταση στον Προμηθέα. Μετά το 11-16 της 1ης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι… πάτησαν γκάζι και με επιμέρους σκορ 8-20 στη 2η περίοδο εκτόξευσαν τη διαφορά στους +17 πόντους. Πρωταγωνιστής του Προμηθέα στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ο Κόφεϊ, ενώ με τρίποντα «βομβάρδισαν» το αντίπαλο καλάθι οι Μπαζίνας και Ρέινολντς. Ο Μπράουν έκανε ό,τι περνούσε από το… χέρι του για τον Απόλλωνα, αλλά δεν μπόρεσε να αποτρέψει το προβάδισμα με μεγάλη διαφορά του Προμηθέα στο τέλος του α΄ μέρους (19-36). Στο β΄ μέρος, ο Προμηθέας απλά συντήρησε το… προβάδισμα ασφαλείας.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Ζακεστίδης, Χριστινάκης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Γιάννης Χριστόπουλος): Κόουλμαν, Γκιουζέλης 7 (1), Πέρκινς 9 (1), Σαλούστρος 3 (1), Μπράουν 15, Μπόουτραϊτ 2, Μπλέιλοκ 7, Βησσαρίου 2, Όζμπορν 11 (1), Κογιώνης

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Κάουαν 17 (4), Τζόουνς 5 (1), Χρυσικόπουλος 4, Καραγιαννίδης 4, Χέιλ 8 (1), Ρέινολντς 6 (2), Πλώτας, Κόνιαρης, Μπαζίνας 14 (4), Πάπας 8 (1), Κόφεϊ 10, Ετσενίκε 8